Existuje viacero možností, ako sa “zbaviť” oblečenia, ktoré už nepotrebujete, spísala som vám asi najčastejšie možnosti, dúfam, že pomôžu. Oblečenie sa dá totiž roztriediť tak, že do klasického smetiaka pôjde minimum, pretože všetko čo dávame do komunálu ide rovňo do spalovne. Tento článok by vám teda mal pomôcť roztriediť oblečenie tak, aby vznikalo čo najmenej škody a čo najviac úžitku.

Nosene

Je slovenský koncept second hand-u, v ktorom dostať čisté a najmä voňavé kúsky oblečenia pre ženy, mužov a deti. Okrem toho v predajni nájdete napríklad aj topánky Novesta a papierové tašky Uashamama. Oblečenie môžete priniesť kedykoľvek, a dostanete zaň kartičku na nákup so zľavou na kolekciu Nosene. A ako bonus, dobrý pocit pretože časť zo sumy ide organizáciam na pomoc týraným ženám. Skvelé je, že nepredané oblečenie sa ďalej posúva tam kde vedia čo s ním- ide na recykláciu a šijú sa z nich výplne pre automobilový priemysel, alebo z nanovo utkaných textílií šijú priamo pod značkou Nosene minimalistické tašky. Do Nosene by som vyradila veci, ktoré sú extravagantnejšie, alebo viac “fashion”. Majú väčšiu šancu, že sa predajú, ale hlavne saténová sukňa bude ľuďom v núdzi nanič. 

Dizajnéri

Máme zopár dizajnérov, ktorí prešívajú staré kúsky na nové, ak máte na vyradenie v zimných mesiacoch napríklad zaujímavú rifľovinu alebo vlnu a v letných mesiacoch košele, kostýmové latky a napríklad hodváb ozvite sa Nine a IIlah z People on earth ( predtým FRL). 

Ďalšia možnosť je venovať látku alebo košele, ktoré by sa mohli hodiť dizajnérke Alžbet, ktorá tvorí pod značkou Bagbet, ozvite sa je napríklad na Instagrame. Alžbet vedie aj kurzy upcyklácie, kde sa naučíte si vec opraviť, napríklad ak sa vám roztrhala, alebo prešiť na úple novú, čo by mohlo byť tiež celkom prínosné. Organizuje aj swapy, je to akoby druh bazáru, na ktorý prinesiete limitovaný počet vašich veci, a rovnaký počet si môžete odniesť, čiže nenakupujete, len vymieňate. Veci ktoré si nik nevezme idú väčšinou z takýchto swapov na ďalšiu recykláciu. 

Ďalší milý koncept je Almara Shop z Prešova, v marci 2020 prechádzajú na online predaj. Najprv fungovali ako second hand, neskôr začali pretvárať pekné kúsky ktoré sa nepredali na nové, originálne, napríklad maľované rifľové bundy alebo rôzne batohy a ľadvinky.

A ešte ma napadá Bartinki, ktorá tvorí z vintage materiálov, alebo látok, a taktiež vedie kurzy upcyklácie. 

H&M kontajnery 

Oblečenie, ktoré sa dá ešte nosiť, bude predávané po svete ako second hand, textílie, ktoré sa už nedajú nosiť, sa premenia na iné výrobky, ako napríklad prešívané kolekcie alebo utierky. Textílie, ktoré sa nedajú opäť použiť, dostanú novú šancu ako textilné vlákno, alebo budú použité na výrobu tlmiacich a izolačných materiálov v automobilovom priemysle. Akékoľvek vyzbierané zbytky budú venované na výskum recyklovania textilu a na sociálne projekty. 

“Doneste tašku svojho nechceného oblečenia do recyklačného boxu v miestnej predajni. Vítané sú všetky textílie – akákoľvek značka, akýkoľvek stav – aj nepárne ponožky, vynosené tričká a staré obliečky. Textílie potom idú do najbližšieho recyklačného závodu, kde sa ručne vytriedia. Za každú tašku textílií, ktoré prinesiete, dostanete poukážku pre svoj ďalší vzrušujúci nákup.”

Posledná veta nás trochu vracia späť do reality a podvedome nás núti znova nakúpiť, yey! Fajn, ak chcete kapsulový šatník, a čaká vás nakupovanie- aj keď by ste nemali byť ovplyvnený žiadnymi poukážkami a zľavami, mali by ste chcieť kúpiť danú vec aj bez zľavy, a aj keby stála dva až tri krát toľko. Vtedy bude mať naozajstné miesto vo vašom šatníku. 

Bazar a swap 

Je veľa rôznych organizácii ktoré usporiadavajú pravidelený bazár, alebo sa môžete prihlásiť už na spomínaný swap. Na bazároch svoje veci predáte a odchádzate s peniazmi, na swape svoje veci vložíte, dostanete žetón s počtom kusov a toľko kusov si môžete odniesť. Výhodné, pokiaľ vás omrzeli vaše veci.

Napríklad : https://www.instagram.com/iprum_/?hl=sk

Iné využitie 

Prešívanie starej košele na nákupne vrecko alebo starých riflí na kabelku môže byť dosť zábava, ak si netrúfate, skúste si jeden z vyššie spomínaných upcyklačných kurzov alebo si pozrite rôzne videá na youtube. Ak nemáte stroj, nevadí, veľa vecí sa dá robiť ručne ( napríklad taká @zuzstories si spravila super nákupné vrecúško ale aj šaty)

Ak sa na to dáte, budete vlastniť jedinečný kúsok, ktorý nikto iný nikdy mať nebude, a dáte život niečomu, čo by inak asi skončilo v koši. Toto je pre mňa jedna z naj variánt, a asi je práve v týchto dňoch aj na takéto veci viac času. 

Smetiak na textil – Humana a spol.

Na Slovensku patrí textil oficiálne do komunálneho odpadu, lenže také oblečení končí v spaľovni.  Ekologickejšou voľbou sú spoločnosti ako Humana.

To kam oblečenie poputuje by ste sa mali dočítať priamo na kontajneri, väčšinou sa triedi medzi domovy, charity, útulky a medzi ľudí ktorí sa ocitli v núdzi. Nejaká časť putuje do sekáčov, financie z predaja idú napríklad do vzdelávacích projektov v rozvojových krajinách. Ďalšia časť ide do recyklačných spoločností, ktoré vedia z oblečenia vyrobiť izolácie a rôzne výplne pre napríklad automobilový priemysel alebo výplň do gaučov. Sem by som zaradila najmä veci jednoduchšie, ktoré pomôžu ľudom v núdzi. 

Humana s ich filozofiou

Bazoš a Modrý koník 

Viete čo tým myslím, veľa šťastia a trpezlivosti želám! 

ps: funguje, ak danú vec nafotíte na svetlom pozadí, nepokrčenú a s reálnymi farbami, alebo na postave. Ak neviete ako, otvorte si hocijaký e-shop, a skopírujte polohy a pokiaľ možno, skúste aj fotiť za dobrého svetla, pred bielou stenou. 

Často dostávam otázku, čo s topánkami. Žiaľ neexistuje žiadna jednoduchá možnosť ako ich recyklovať, čiže sa na nich aplikuje to isté ako pri oblečení- nezchodené čisté topánky patria do Humany, alebo Nosene, ďalší variant je ich predať alebo prerobiť ( toto je asi najmenej aplikovatelné v bežnom živote, ale možno si niekto bude chcieť vyrobiť “kochlíky na bylinky” na záhradu, eh). Schodené topánky patria do komunálu.

Veľa šťastia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *