V tomto článku nájdete výber značiek, ktoré šijú šaty vhodné na dojčenie z lokálneho trhu, ale i pár tipov na zahraničné značky. Tento výber nie je podmienený udržateľnosťou, ale treba povedať, že žiadna zo spomenutých značiek na tom nie je veľmi zle, a snažia sa tam kde vedia. Niektoré zo značiek však stále používajú bavlnu z necertifikovaných zdrojov, čo je škoda. Rozumiem prečo je to tak, avšak myslím si, že sme už natoľko uvedomelé, že sme ochotné zaplatiť o pár eur navyše za to, že bude naše tričko vyrobené v podmienkach vhodných pre ľudí ktorí stoja pri jej výrobe, a pre našu planétu. Naše lokálne značky majú problém predávať certifikovaný produkt (GOTS certifikát), pretože na to aby produkt mohol mať GOTS certifikát na štítku a vlastný kód, musel by spĺňať omnoho viac kritérií. Tie by teoreticky aj spĺňal, avšak za certifikát sa nemálo platí, čo je pre malú začínajúcu značku bez investora asi nemožné. Preto často vídame, že značka šije s certifikovaných materiálov, ale produkt samotný certifikát nemá.

Vybrala som značky, ktoré sa špecializujú na módu vhodnú na dojčenie – nájdete tu lokálne značky, ale aj pár zahraničných. Pri tých zahraničných som si povedala, že budem viac prihliadať na udržateľnosť, pretože v zahraničí nie je až taký problém vyrábať certifikovane. Nenájdete tu veľké značky bežne dostupné v obchodných reťazcoch.

V tomto výbere nájdete značky rôznych štýlov, i keď treba si uvedomiť že pri strihoch vhodných na dojčenie sa až toľko vymýšľať nedá. Najoriginálnejšie a vysoko estetické strihy hľadajte u Vindt, minimalistické napríklad u Linen Zoya či Boob, najromantickejšie u Love Colors,..

Prečo si kupovať oblečenie ktoré by nám malo slúžiť relatívne krátky čas?

Prvé dojčenie som absolvovala bez jediného kusu oblečenia ktoré by bolo na to určené, a i keď to bolo najmä v zime, dalo sa to zvládnuť. Nemala som potrebu dokúpiť čokoľvek v tom období, prišlo to až teraz, pri druhom dojčení, kedy som potrebovala aj doplniť nejaké veci do šatníka a zároveň som si potrebovala dojčenie uľahčiť, keďže s Edom je to celé akési náročnejšie. Siaham po kúskoch, ktoré sú navrhnuté tak, že ich bude možné nosiť aj potom, a nebude z nich kričať, že boli navrhnuté len na obdobie dojčenia.

Keby sme sa všetci začali orientovať na značky, ktoré šijú v podmienkach, ktoré neškodia ľudom, a prihliadajú na planétu, mali by sme sa všetci omnoho lepšie. Viem, že nie všetci si môžu dovoliť kúpiť si tričko za 40 eur, ale o tom to nie je. Je to najmä o tom, aby sme znížili spotrebu, a zamysleli sa a prestali nakupovať impulzívne. Veľmi jednoduchý trik, ktorý funguje je, spýtať sa sám seba, či by som si kúpil to tričko ktoré stojí 5-10 eur aj keby stálo 40 eur, ak nie, nechajte ho tam.

Dojčiť v oblečení ktoré na to nie je určené môže spôsobiť na danom oblečení poškodenie, popraskané vlákna či nite vedú k rýchlemu koncu odevu. Často tak znehodnotíme oblečenie, ktoré by mohlo fungovať oveľa dlhšie, a tu sa znova môžeme zamyslieť a použiť túto vedomosť pri zostavovaní šatníka. Ak sa chceme vyhnúť prípadnému znehodnoteniu oblečenia, môžeme voliť len určité strihy- napríklad oversize tričká s väčším množstvom elastanu, a nadvihovať si ho, čo je však nepríjemné na prechladnutie (týmto som trpela ja, a došlo mi to až oveľa neskôr, že to bolo spôsobené tým). Navyše je to dosť obmedzujúce z hľadiska stylingu a možno také tričká vo vašom šatníku ani nie sú. Ďalšou možnosťou sú košele, toto je celkom dobré riešenie, ak vám nevadí odhalená dosť veľká časť tela (alebo ak ste šikovnejšie, a košeľa to dovolí, dá sa otvoriť len jeden, dva gombíky a vrchný a spodný nechať zapnuté). Košele sú môj obľúbený kúsok, takže ich nosím teraz ešte častejšie.

Nuž a potom sú tu teda oblečenia, ktoré boli ušité tak, aby ste vedeli dojčiť diskrétne, pohodlne, a ešte aj esteticky. Poďme si teda predstaviť pár značiek:

Vindt 

Prvá značka vysoko estetických šiat vhodných aj v období dojčenia je tu! Tieto šaty vám vyrazia dych- sú také krásne, premyslené a strihy úžasne rafinované. Stelesňujú ženskosť, energiu, estetiku a luxus a je až neuveriteľné že sú to šaty na dojčenie. Značku Vindt založila Andrea Vindt, žena, ktorá mala vždy jasné v tom, čo je štýl a krása. Po narodení detí bola nutená vzdať sa niektorých elegantnejších obľúbených kúskov na úkor dojčenia.

Andrea Vindt so svojimi deťmi

Pre Andreu je však materstvo posvätné a keďže jej bolo dopriate dojčiť, nezaváhala ani na chvíľu. Hľadala niečo, v čom by sa cítila stále žensky a luxusne. Také šaty sa hľadajú ťažko, to iste viete, ak ste to skúšali. Sama som také šaty hľadala viackrát, nielen pre seba, ale aj pre svoje klientky, ktorým ako stylistka spravujem šatník a ani ja, ktorá mám módne značky zbehnuté som nepochodila tak ako by som chcela.Andrea sa jedného dňa rozhodla, že si navrhne vlastné šaty, že prepojí svoju potrebu s túžbou a prirodzeným ale silným nadšením z módy. Šaty ktoré navrhla sú pre Andreu symbolom vnútornej nezávislosti. Odmietajú kompromisy, aby vám skrášlili a zjednodušili to najzmysluplnejšie životné obdobie.

Vďaka nadčasovému dizajnu a prispôsobivému strihu ich budete s radosťou nosiť dlhé roky bez ohľadu na vaše aktuálne krivky. A ak odzipsujete pár skrytých zipsov, odhalíte krásne tajomstvo. Šaty VINDT razom naberú materinský rozmer. Šaty šijú v chránenej dielni na Slovensku, ktorá má s krajčírskymi technikami dlhoročné skúsenosti.

Značka Vindt má jasno v tom čo chce náročnej klientke priniesť a naozaj na každom detaile vidno, že je za šatami veľa práce. Táto značka nezapadá rukopisom ani cenovou reláciou medzi malé lokálne značky, jej koncept vyznieva skôr ako by sme sa pozerali na autorskú kolekciu tvorenú dizajnérom. 

Strihy sú navrhnuté umne- kolekcia je tvorená šatami v jednej UNI veľkosti, niektoré sú dokonca vhodné aj počas tehotenstva. 

foto Zuzana Gavulová

Takéto šaty sa dedia po generácie. 

Linen Zoya 

Slovenská značka oblečenia na dojčenie, ktorá sa uviedla na trh elastickými šatkami a ring slingami. V ich elastickom wrape som nosila prvé týždne novorodenca Eda, bolo to extrémne pohodlné a keby som už vtedy nemala ľanový ring sling, objednám si u nich. Dievčatá čoskoro doplnili ponuku o pohodlné ale štýlové oblečenie vhodné na dojčenie, gro kolekcie je z bavlny, ale nájdete u nich aj ľan. 

Počas druhej vlny korony, kedy záujem o tričká a šaty na dojčenie klesol ( čo je prirodzené, keďže sme ostali zase všetci doma a doma nám nevadí odhaliť sa kedykoľvek) dievčatá napadlo ponúknuť na trh oblečenie vhodné v období 600 nedelia, takže vznikol napríklad domáci set zo zmesi ľanu a viskózy, ktorý vďaka kimonovému strihu umožňuje bonding a pohodlné dojčenie avšak stále vyzerá dosť dobre. Obdobie po pôrode je veľmi podceňované a ja som rada, že aj sa vnímanie tohto obdobia mení, a že aj vďaka takýmto veciam nám bude umožnené prežiť ho o trochu príjemnejšie. 

Ich béžové basic tričko na dojčenie mi zmenilo pohľad na takýto typ oblečenia, perfektný strih a hrubšia gramáž spolu tak dokonale hrajú, že by som si najradšej už ani iné tričko neobliekla, a budem ho nosiť aj keď prestanem dojčiť. Toto je tričko, ktoré vyzerá ešte lepšie než obyčajné tričká. 

Mám od nich aj tieto basic šaty, ktoré sú veľmi vďačný v podstate celoročný kúsok a patria medzi piliere môjho šatníka. To je v podstate aj idea tejto značky- navrhovať kúsky ktoré sa budú dať implementovať do každého šatníka a nosiť aj mimo obdobia dojčenia. 

 Do ponuky zaradili aj prvé minimalistické kúsky oblečenia pre bábätká.

Premeny ženy

Unikátny projekt ktorý spája viacerých dizajnérov.

Projekt Premeny ženy predstavuje spojenie funkčnej minimalistickej elegancie a krásy. Je určený ženám v rôznych životných obdobiach a je akýmsi iným pohľadom na udržateľnosť. Odevy z kolekcie sú určené všetkým ženám, nie len tým ktoré dojčia. 

Petra, ktorá za projektom Premeny ženy stojí

Za týmto projektom stojí Petra, mama malého Artura, blogerka a podporovateľka lokálnej módy. Prepojila svoju vášeň pre módu, lokálny dizajn a materstvo a vznikol unikátny koncept, ktorý združuje modely od viacerých dizajnérov. Všetky modely boli navrhnuté tak, aby zostali v šatníku pokojne aj celý život, na strihoch je vidno, že sú z dielne dizajnérov, pretože z nich cítiť rukopis a kreativitu.

Kolekciu 1.0 tvorí 9 modelov: 

košeľové šaty od Pavla Dendisa, trojdielny ľanový komplet (top, nohavice a kimono) od Niny Retzer, maxišaty od Márie Štranekovej, asymetrická variabilná tunika od Ciny Marcinkovej navrhnutá pod jej značkou Drevená Helena, oversized menčestrovú bundu od Terézie Feňovčíkovej,ultra crop top od Kristiny Ptacin, trenčkot od Petry Kubíkovej, crop mikina z autorskej kolekcie sestier Drobných a ľanové šaty od Silvie Zrebnej, ktoré mám sama vo svojom šatníku a sú jedným z mojich najobľúbenejších kúskov. 

foto Adriana Prist

Tieto šaty presne vystihujú to čo ja od odevu očakávam- sú variabilné- dajú sa nosiť aj opačne, kombinovatelné v podstate s hocičím, vyrobené z udržateľného materiálu, a v neposlednom rade, i keď sú prispôsobivé, majú silný rukopis a dovoľujú svojej nositeľke vyniknúť. Navyše, strih je taký šikovný, že vôbec nevyzerajú ako šaty na dojčenie.

Všetky modely sú v súčasnosti dostupné na objednávku a s možnosťou prispôsobenia individuálnym požiadavkám nositeľky. 

KOJO

Moja obľúbená značka ktorá používa merino, za ktorou stojí Jana. Nápad vznikol keď v zime vonku nevedela pohodlne nadojčiť svojho syna. Kojo activewear sa vyrába na Slovensku, výrobu zastrešuje rodinná firma, ktorá si vyrába vlastné materiály. Práve na nich si Jana dáva záležať, a tak v jej ponuke nájdete merino a modal- materiály ktoré majú antibakteriálne a termoregulačné vlastnosti a sú tak vyslovene vhodné na kontakt s kožou a tekutinami. 

archív Barbora Yurkovic

Merino tričká ktoré od nich mám majú veľmi dobre sediaci strih, sú predĺžené a manipuluje sa s nimi jednoducho. Nosím ich nielen pri športe, či turistike, ale počas chladných dní ich obliekam pod mikinu, hoci aj do mesta. 

archív Kojo

V ponuke nájdete aj športovú podprsenku, alebo tričká v elegantnejšom prevedení, ale aj merino tričká v letnom prevedení. Merino je skvelý materiál aj na leto, pretože perfektne reguluje telesnú teplotu a saje pot. 

archív Kojo

Kojo activewear majú aj dosť dobre vybraný názov, stačí keď budete sledovať ich Instagram, Jana je jedna z najaktívnejších žien ktoré poznám a to čo ona absolvuje s deťmi je viac než inšpiratívne. Naposledy som videla, že pre svoje deti do škôlky beháva, uf. 

Sestrice 

Ikonická značka šatiek a nosičov Sestrice prišla na trh s kolekciou Smart fashion, ktorá momentálne obsahuje mikinu a šaty v štyroch strihoch. Pri navrhovaní vecí bolo pre Sestrice logické navrhnúť všetko rovno tak, aby oblečenie bolo vhodné nielen na dojčenie, ale prirodzene aj na nosenie detí a obdobie tehotenstva.

Sestrice nenechali nič na náhodu a funkčnú mikinu vyrobili takú, že kto ju skúsi, inej sa mu nebude chcieť. Prvýkrát som ju vyskúšala na ich fotení, keď sme fotili pri Dunaji novú kolekciu šatiek, a ja som podcenila oblečenie. Barbora ma navliekla do tejto mikiny a musím povedať že som bola viac než milo prekvapená tým, aká je príjemná, funkčná a dobre strihaná. Konečne dostatočne dlhé rukávy! Dievčatá mikinu navrhli a ušili rovno z Tecnowool-u od talianskeho výrobcu Pontetorto, ktorý je lídrom vo výrobe udržateľných a funkčných materiálov. Tecnowool je hybridný materiál v ktorom sa kombinuje to najlepšie z fleecu a merina. 

archív Sestrice

Čo sa mne ešte veľmi ráta je že strih tejto mikiny je trošku iný, ako často vídate- nemá totiž odnímateľnú vsadku, ale dva doplňujúce sa zipsy. Môžete ju tak pretvoriť z nosiacej na nenosiacu v priebehu sekúnd, nikdy vsadku nezabudnete doma a navyše vďaka tomu nevyzerá ako vyslovene nosičská mikina. Mikinu viete nosiť aj počas tehotenstva a dieťa viete nosiť v šatke alebo nosiči aj na chrbte. 

V ponuke majú viacero druhov šiat, jedny majú dojčenie vyriešené pomocou zipsu v bočnom šve, ďalšie sú riešené pomocou gombíkov v strede. Šaty som mala možnosť odskúšať a sedia veľmi dobre, aj vypracovanie je veľmi pekné. Milo ma prekvapil druh ľanu, ktorý je veľmi jemný, vôbec nie tvrdý alebo lámavý, ako väčšinou ľan býva. 

AJJA 

AJJA je mladá slovenská značka u ktorej nájdete nosičskú mikinu, softshellovú bundu, jednoduché šaty či tričká ale aj tehotenské termo legíny či čipkované šaty. V ponuke majú aj zopár baby kúskov, napríklad aj rastúce merino bodyčko, ktoré je riešené inak než väčšina- má pridavný patent, a neskôr ho môže dieťa nosiť už len ako tričko.

archív AJJA

Ich strihy sú mierne predĺžené, aby zakryli celý chrbát, boli vhodné aj pre tehotné ženy  a sadli aj vyšším postavám. Veľkou výhodou je, že v AJJA sú otvorení komunikácii o zmenách- mne napríklad predlžovali mikinu, a ušili ju na moju požiadavku v jednej farbe. A čo je nevídané, ušijú vám až do konfekčnej veľkosti 52. 

Tender November 

Je ďalšia slovenská značka a stoja za ňou dve kamošky Eva a Zuz, a už na prvý pohľad vám bude jasné, že toto je značka ospevujúca materstvo a dojčenie. Ich zábavné napisy a slovné hračky sa stali ich symbolom, značka je postavená na oslave materstva a na úprimnosti- priznáva že materstvo je náročné a zábavnou formou povzbudzuje. Nájdete u nich farbené tričká s už spomínanými vyšitými nápismi (napríklad Love MOMself, pheMOMenal či MOMbie), zavinovacie šaty z certifikovanej bavlny alebo ľanu, ale aj tričká pre nedojčiace mamy. 

Mile

Mile je asi najznámejšia lokálna značka ktorá šije pre deti, dámy aj pánov. V dámskej kolekcii nájdete zopár kúskov ktoré sú vhodné na dojčenie v ich už tradičných dizajnoch z “teplákoviny”. V poslednom roku zaraduje značka nové materiály a inovuje strihy, a viem že na rade je aj táto “dojčo” sekcia. Myslím, že milovníčky Mile budú potešené. 

Love Colors

Značka v ktorej nájdete prevažne mušelínové romantické šaty. Majú sekciu šaty na kojenie ale viete si objednať aj iný typ šiat, ktoré vám prerobia na také, aby sa dalo v nich pohodlne dojčiť. Dostať aj v Slovflow.sk

Donne the Label

Donne the Label je lokálna značka ktorá navrhuje strihy tak, aby ženy mohli nosiť ich šaty po celý život a v ktorejkoľvek fáze. Strihy na dojčenie sú riešené klasickým košeľovým zapínaním alebo zavinovacím predným dielom. V ponuke majú snáď všetko potrebné, dokonca aj kabáty ( s čím sa bežne v lokálnych značkách nestretávame). Oblečiete sa u nich na bežný volný deň, do officu, ale možno aj na casual svadbu. Majú aj svoj kamenný obchod na Lazaretskej v Bratislave. 

Lama

Lama je hravá značka v ktorej nájdete oblečenie aj z certifikovaných materiálov na voľný čas, ktoré sa nenápadným ale milým spôsobom inšpiruje trendami. Dostať tak u nich napríklad batikovanú mikinu alebo minimalistické mušelínové šaty či obojstranný ľanový overal.

Mambicz

je česká značka tehotenského oblečenia a oblečenia vhodného na dojčenie, ktorá sa rada hrá so strihmi, takže nájdete u nich aj nevšednejšie prevedenia tričiek či šiat. Snažia sa vyberať si certifikované materiály a každý mesiac posielajú 5% zo zárobku organizácii Sázime stromy

Rižafa

Rižafa je rodinná lokálna značka detského a dámskeho oblečenia, ktoré je vhodné na dojčenie alebo obdobie tehotenstva. Minimalistické oblečenie navrhnuté dizajnérkou Majou Božovič a ušité na Slovensku, z materiálov šetrných voči životnému prostrediu ako sú organická bavlna a konope.Majú aj “rebuy policy”, čiže viete im po vynosení oblečenie vrátiť, alebo si také oblečenie kúpiť. 

Lubime

Lubime je slovenská značka, ktorá sa aj vyrába na Slovensku. V ponuke nájdete nielen tehotenské ale aj basic oblečenie vhodné na dojčenie, nočnú košeľu alebo podprsenku (až do velkosti F).

Koláčová

Koláčová ikonicky známe tričká od Kristíny Tormovej majú aj “dojčo” podobu. 

Mamikashop

Mamikashop ponúka vzory aj jednofarebné, šaty aj topy, ľan aj bavlnu. Myslím že by sa u nich dali nájsť aj šaty na špeciálne príležitosti. 

ZAHRANIČNÉ ZNAČKY

Hatch

Hatch sa predáva aj na net-a-porter.com, čo prezrádza cenovú kategoriu- cena za šaty od cca 200 eur. Maj[ sekcie rozdelené podľa obdobia, v akom sa nachádzate, čiže kúpite u nich všetko potrebné od začiatku tehotenstva až po 4tý trimester, čiže obdobie po, kde nájdete oblečenie vhodné na dojčenie. Ich šaty nie sú vyslovene len tehotenského strihu, čo je super, pretože ich môžete nosiť aj po pôrode, čo im pridáva ďalší kredit v rámci udržateľnosti. Hatch vyrába len v továrňach, ktoré slpňajú etickú normu a sú v súlade so súčasnými správnymi výrobnými postupmi. Vyrábajú aj rad kozmetických výrobkov na rastlinnej báze, ktoré sú bezpečné pre tehotné ženy- všetky ich prísady, ktoré používajú pri výrobe sú v percentuálnom podiele výrazne pod maximálnymi normami bezpečnosti.

BooB

U BooB môžete očakávať klasickejšie tehotenské strihy a strihy vhodné na dojčenie, nájdete u nich aj pekné rafinované strihy v minimalistickom prevedení. Boob je presne tá značka, u ktorej si dokážete vyskladať nadčasový kapsulový šatník, ak obľubujete minimalizmus. Šaty sú v cene okolo 100 eur ale väčšina z nich sú robené tak, že ich môžete nosiť počas tehotenstva, dojčenia ale aj potom. Táto značka vyrába všetky svoje veci z udržateľných materiálov a s GOTS certifikátom, a používajú aj recykolvané materiály. Vyrábajú vo vysokých kvalitatívnych štandardoch, ale ak sa náhodou podarí niekomu znosiť šaty tak, že sa nedajú už predať alebo darovať niekomu ďalšiemu, môžete ich poslať späť a oni ich zrecyklujú. Zopár vecí od Boob mám doma aj ja, a neľutujem ani jeden kúsok. 

Spodné prádlo vhodné v období dojčenia

Kategória, ktorá je ešte dôležitejšia ako oblečenie, lebo bez podprsenky na dojčenie sa fungovať nedá- najmä pokiaľ máte väčšie prsia. Zlá podprsenka dokáže spôsobiť aj poriadny zápal. Preto pri jej výbere dbajte na to, aby bola dostatočne prispôsobivá. Keď sa prsia nalejú mliekom, vedia sa zväčšiť aj o pár veľkostí, vtedy je dôležité aby vám podprsenska poskytovala na to priestor a oporu. Ak máte menšie prsia, budete si vedieť pravdepodobne vystačiť aj s prekríženým strihom podprsenky, ktorý nájdete v ponuke aj takých značiek ktoré sa nešpecializujú na materskú módu.

Underprotection 

Underprotection je dánska značka kombinujúca etiku a estetiku, ktorá vytvára spodné prádlo, domáce oblečenie a plavky z udržateľných materiálov, ako je recyklovaný polyester a organická bavlna. Všetky ich obaly, papiere a sáčky sú recyklované alebo biologicky odbúrateľné a vyrábajú iba v certifikovaných továrňach. Nájdete u nich snáď tie najromantickejšie podprsenky na dojčenie. V ponuke majú aj loungewear a plavky. Celý sortiment nájdete v XS-XL. U nás má v ponuke túto značku napríklad Akat Studio.

Woron

Woron je značka udržateľného spodného prádla z Kodane ktorú založili dve sestry Arina a Anya. Spodné prádlo tejto značky je navrhnuté tak aby vám bolo pohodlné aj počas tehotenstva. Nemajú vyslovene podprsenku na dojčenie, avšak strihy sa snažili spraviť tak, aby sa dala pohodlne používať aj počas dojčenia. Majú úžasne príjemný materiál, ktorý sa vám prispôsobí, samozrejme s certifikáciou GOTS. 

Understatement Underwear 

Spodné prádlo vyrábané v Európe, používaju recyklované a prírodné materiály. V ponuke majú aj odopínateľnú podprsenku na dojčenie.

Corpus Lingerie 

Česká značka dvoch sestier, nájdete u nich minimalizmus a aj podprsenku na dojčenie. Používajú certifikovaný bambus. 

Frugi 

Frugi je britská značka, ktorá sa špecializuje na organické oblečenie pre ženy a deti, nájdete u nich aj športovú podprsenku na dojčenie.

Podprsenky dostanete aj u už spomínaných Lubime alebo športovú u KOJO.

B.

1 thought on “Oblečenie vhodné na dojčenie

  1. Ja uplne milujem Kojo, objednávala som si od nich už viackrát a nikdy som nebola sklamaná. Hlavne sa mi páči, že je to z takéto materiálu, že sa s tým da napríkad ísť na hory alebo turistiku. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *