Každá budúca mama rieši otázku koľko čoho nakúpiť, a dobrou správou je, že už riešime aj kde to nakúpiť. Tento článok vznikol práve preto, aby vám mohol slúžiť ako inšpirácia či návod na tvorbu prvého šatníka pre vaše dieťa. Pamätám si ako som bola zmätená ja sama pred prvým dieťaťom, netušila som koľko čoho mám nakúpiť, a ani kde. Beriem do úvahy že za tie štyri roky vznikli nové značky, takže je dnes o čosi jednoduchšie vybrať si udržateľnejší variant. Na druhej strane je tu krutá pravda- oblečenia sa stále vyrába o milióny kusov viac, ako sa kúpi, a kúpi sa o milióny kusov viac, ako nám je treba. Detského oblečenia je extrémny prebytok, na bazároch sa vymieňajú obrovské pytle vecí za toaletný papier- true story. Hodnota detského oblečenia je takmer žiadna, najmä pokiaľ sa bavíme o lacných značkách. Drahšie značky sú v tomto prípade hodnotnejšie z viacerých dôvodov- väčšina z nich má udržateľný program, dokážete ich predať aj za viac ako 50 percent z nákupnej sumy, keďže sú vyrobené kvalitnejšie vydržia viacero detí, a samozrejme ľahšie sa predávajú dizajnové značky, ako napríklad Bobo Choses, Gray Label či Monkind než F&F. Každopádne, cieľom toho článku nie je vás priviesť na ďalšie nákupy, ale k tomu sa dostanem neskôr.

Koľko nás stojí jedno bodyčko?

A teraz sa nebavíme o peniazoch- na výrobu jedného trička sa spotrebuje približne 2500 litrov vody, nenašla som údaj koľko sa spotrebuje na výrobu detského trička alebo bodyčka, ale dajme tomu že by to mohlo byť 2000 litrov vody. Keď máte z každej veľkosti po 10 kusov bodyčiek, tvorí to 20 000 litrov vody. Problém je, že jedna veľkosť vydrží bábätku pár týždňov, najmä na začiatku. Do jedného roka dieťaťa meníte veľkosť oblečenia až 6 krát, čo znamená že by ste si teoreticky mohli 6 krát kúpiť nový šatník – robí to 120 000 litrov vody,a to len ako rátame iba bodyčka a len do roku bábätka. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, je to pitný režim pre človeka na 166 rokov. Mne je z tej predstavy ťažko, najmä ak vieme, že naše deti budú mať reálny problém s nedostatkom pitnej vody. Je na každom z nás, koľko jej dokážeme ušetriť. V tomto článku sa vám teda pokúsim priblížiť ako by mal vyzerať detský kapsulový šatník, taký aby bol čo najudržateľnejší.

Znamená kapsulový šatník automaticky udržateľný?

Najprv vysvetlím pojmy, lebo v tejto dobe kapsulový totiž nemusí vôbec znamenať udržateľný. Vidíte to najmä v dámskej konfekcii- blogerky sa predbiehajú ktorá ukáže ten svoj kapsulový šatník, lebo je to teraz in. Ale to, že ho mení a dopĺňa každý týždeň, je veľmi vzdialené pôvodnému konceptu kapsulového šatníka. My si ale chceme vysvetliť čo to ten naozajstný kapsulový šatník je (tu nájdete úvodný článok k dámskemu kapsulovému šatníku). Môj osobný postoj je ale taký, že kapsula je tu aj na to, aby zastavila naše nezmyselné donekonečna nakupovanie, správna kapsula totiž medzi sebou funguje tak, že nebudete potrebovať nakupovať. Pri deťoch je to samozrejme iné, pokiaľ rastú, nevyhneme sa tomu, ale vieme byť aj tak udržateľnejší. Pri tom kvante oblečenia, ktoré deti potrebujú kvôli rastu, je viac než potrebné minimalizovať zbytočné nakupovanie. Kapsula vám zaručí, že budete mať len toľko vecí, koľko naozaj potrebujete, prázdnejšie skrine, a oveľa, oveľa jednoduchší život, lebo nebudete musieť riešiť čo s čím a ako obliecť.

Ako zostaviť kapsulový šatník, tak aby bol čo najudržateľnejší?

Detský udržateľný šatník vieme zostaviť tým, že dbáme na :

  • pôvod oblečenia
  • použité materiály
  • počet kusov

Pôvod oblečenia

Dôležitý údaj, ktorý treba brať do úvahy, je pôvod oblečenia. Znamená to, že uprednostníte veci, ktoré boli vyrobené udržateľne a eticky. Nižšie vám pripojím zoznam značiek, kde nakupujeme my, keď musíme. Píšem “musíme” preto, že je to až druhá voľba-  nemusíme nakupovať od značiek vtedy, keď veci podedíme, alebo kúpime z bazáru a to sú najlepšie možnosti z hľadiska udržateľnosti. My sme už čo to zohnali na vinted.cz alebo vinted.fr, bambietpoupette.fr, peopia.sk, brumla.sk a určite sledujte aj skvelý koncept maamte.com, ale isto nájdete všeličo aj na Facebooku (Bazár slovenských a slowfashion značiek oblečenia pre mamičky a deti), bazoši alebo modrom koníkovi. Pekné bazárové kúsky viete nájsť už aj na Instagrame, napríklad aj na mojom detskom bazáre elfandgoblins. Isto sa pozrite na výbornú požičovňu detského oblečenia Bouanslun.com, Ekokolovrátok.sk či už spominaná Peopia.sk

Nakupovaním u lokálnych dizajnérov tiež prispievate k udržateľnejšiemu spôsobu života. Viete kto danú vec vyrobil, že to neboli žiadne ženy a deti zatvorené v továrni, že je to osoba, ktorá je za svoju prácu zaplatená normálne, a navyše- často veci šijú priamo dizajnéri, čiže viete, že je ušitá s osobným prístupom. Za každou vecou je konkrétny príbeh, a veľa krát sú tieto veci premyslenejšie ako tie, ktoré kúpite vo veľkých nadnárodných značkách. 

Materiály

Nie je jedno čo na svoje bábätko oblečiete, ani jemu a ani našej planéte. Lepšie je uprednostniť bio bavlnu pred bavlnou, hľadajte označenie GOTS. Je to certifikácia podľa globálneho ekologického štandardu (z anglického Global Organic Textile Standard – GOTS) ktorá je celosvetovo uznávaná ako najvyšší štandard vo výrobe, spracovaní a potlači textilu vyrobeného z certifikovaných ekologicky dopestovaných surovín. Certifikát GOTS sleduje prísne kritériá v oblasti šetrnosti k životnému prostrediu a spoločenskej zodpovednosti v celom dodávateľskom reťazci – od pestovania zdrojového materiálu, cez textilné spracovanie vo všetkých jeho fázach, balenie až po distribúciu a potlač. Zaisťuje nielen prísnu kontrolu výroby z ekologického hľadiska, ale aj dodržiavanie etickej stránky výroby v súlade s Fair Trade.

Pre najmenších by som odporučila materiál s certifikátom Oeko-Tex. Tento certifikát znamená, že každá jeho súčasť výrobku bola testovaná na prítomnosť škodlivých látok. Výrobok je vďaka tomu bezpečný pre ľudské zdravie. Skvelý, no menej známy je materiál modal, vyrobený z bukovej dreviny. Tento materiál pojme až o 50% viac vlahy, takže sa bábätko tak rýchlo neprepotí a je veľmi jemný a poddajný, pripomína jemný bavlnený úplet.

S deťmi som do našich šatníkov zaradila vlnu, ako väčšina, aj ja som mala najprv predsudky voči starostlivosti o ňu. Pranie nie je vôbec taký horor, ako by sa mohlo zdať. Vlna je termoregulačná, odpudzuje špinu a vodu, a my sme zatiaľ Malvínin kabát neprali ešte ani raz- teraz ho má druhú sezónu a zažila v ňom nejednu opekačku či ohadzovačku blatom. Vlna obsahuje prirodzene lanolín, ktorý je dôvodom prečo vlna odpudzuje špinu, pri zlom praní viete túto ochrannú vrstvu narušiť, preto si prosim pozorne naštudujte ako prať vlnu, a v akom pracom prostriedku.

Hľadajte ideálne takého výrobcu, ktorý má certifikovanú “mulesing free” vlnu, čo znamená že ovečkám, od ktorý vlna pochádza nebol robený jeden veľmi nepekný, neetický a bolestivý zákrok ktorý sa vykonáva bez uspatia. Ak vás to zaujíma, stačí napísať do googlu „mulesing“ a zakliknite si obrázky.

Takmer celý rok vie výborne obstáť v šatníku ľan, ten sa praním stáva mäkkší  a mnoho výrobcov tvorí pre najmenšie deti už z praného ľanu. Ako sa starať o ľan sa dočítate tu. A ak treba polyester, poobzerajte sa po recyklovanom, je toho na trhu už celkom dosť.

Počet kusov

Zatiaľ čo dámsky kapsulový šatník obsahuje okolo okolo 40 kúskov oblečenia, detský asi o polovicu menej. Aj tu platí, že oblečenie na šport alebo príležitostné oblečenie a spodné prádlo sa nevzťahuje do kapsulového šatníka. Najjednoduchší spôsob ako docieliť takýto šatník je pomocou farebných kombinácii a vhodne zvolenom materiáli. Odporúčam zvoliť jemnejšie tóny, a do nich implementovať jednu, maximálne dve výraznejšie farby, ak teda máte potrebu mať nejakú sýtu farbu. Môžete si vybrať ako základ pastelové farby alebo zemité prírodné odtiene. Ja som sa snažila pri Malvíne nakupovať tak, aby to mohlo nosiť naše ďalšie dieťa, bez ohľadu na pohlavie. Je to jeden z ďalších krokov, ktorý vás posúva bližšie k udržateľnosti. Ďalšou z vecí ako byť udržateľnejší je, že si budete voliť strihy, ktoré rastú s dieťaťom. Body s predĺženým dvojitým zapínaním, svetre a bundy o číslo väčšie, ktorým stačí pozahýbať rukáv, nohavice s regulovateľnou gumou v páse,…

Ako som spomínala, počet berte orientačne, ale väčšine z vás by to malo naozaj stačiť. Je ale potrebné si uvedomiť, že o oblečenie sa treba aj začať inak starať, bez toho si kapsulu nevytvoríte. Všetci musíme prestať zaobchádzať s oblečením ako s lacnými handrami. Tie sme ako spoločnosť zvyknutí nakupovať bez toho že by sme sa zamýšlali, a preto sme tam kde momentálne sme. Úlohou kapsuly je teda zmierniť zlý dopad, ktorý vzniká pri výrobe lacného oblečenia na našu zem a ľudí, a zároveň prináša úžasný benefit- vždy budete presne vedieť, čo máte svojmu dieťaťu obliecť.

Kombinatorika týchto troch bodov by vás mala priviesť k udržateľnému šatníku, potom už len z neho musíme spraviť kapsulový- to znamená, že všetky veci budete vyberať tak, aby sa dali medzi sebou kombinovať, a myslím, že pri deťoch je to oveľa ľahšia úloha ako pri dospelákoch.

Zaleží, ako žijete

Veľmi záleží akú domácnosť vediete, plus či ste len na materskej, alebo (aj) pracujete. Sama viem, aký je v tom rozdiel, čo sa týka času. My sme veľmi organická domácnosť, nikdy sme nemali prísny režim pre deti, žijeme tak, ako sa nám v tých dňoch páči. Znamená to, že sa zo dňa na deň vieme zbaliť a odísť na niekoľko dní z domu, alebo že sa vieme vrátiť z výletu večer so spiacimi deťmi v aute a preložíme ich len rovno do postele, a to aj niekoľko dní po sebe. Riadime sa takým nejakým pocitom, a postojom, že pokiaľ sú deti spokojné a šťastné, nechávame to tak a nepotrebujeme nejaký prísny režim. To ale samozrejme znamená aj totálnu nepravidelnosť v starostlivosti o domácnosť, čiže niekedy napríklad musím prať celý deň. Veľkým zlomovým bodom bola sušička, odkedy ju máme, vieme mať oveľa menej oblečenia. Sušiť sa však snažíme len vtedy, keď to inak nejde, a samozrejme sušíme len to, čo sa môže.

Ďalšia vec, ktorú treba brať do úvahy je, že každé dieťa je iné, a to už od narodenia, kedy riešite rôzne množstvá telesných tekutín ktorými dieťa oblečenie špiní. Neskôr bude rozhodujúce, ako vaše dieťa je, či ho kŕmite a utierate, a či má zakaždým skafander (lebo podbradník niekedy ozaj nestačí), alebo či ho necháte kŕmiť sa samé, a mrkvu potom zoškrabujete aj z plafóna. Je preto ťažké odporučiť presný počet kusov ale keď nebudem vychádzať len z nášho života a zapojím svoje stylistické skúsenosti a skúsenosti iných matiek tak sa dopracujeme k nejakým číslam, a potom už bude na vás ako k tomu pristúpite. Každopádne, stále platí že vždy je lepšie kúpiť menej, a skúsiť s tým fungovať.

Orientačné počty oblečenia pre deti od narodenia do 1 roka, zimný šatník 

  • bodyčka, prípadne tričko 7 -9 ks 
  • nohavice 3-4 ks (2x teplákové či rifľové, a 2x termo alebo vlnené)
  • pančušky 2 ks (alebo +1 ks nohavíc)
  • svetre/ mikiny 2 ks
  • pyžamká 3 ks a/alebo body do vaku na spanie 3 ks
  • baby vak na spanie 2ks (ak ho potrebujete- záleží v akom teple spávate)
  • overal na von
  • čiapka na von 
  • čiapka domáca pre novorodenca 2ks 
  • ponožky 3 ks, 1 vlnené
  • zateplené topánočky do nosiča, alebo kočíka 
  • rukavice 

Konkrétne postrehy, a to, z čoho sa presne skladá náš zimný šatník :

  • keď je vonku okolo 10 stupňov, obliekame bodyčko (merino), na neho rovno overal (vlnený), a v kočíku máme štandardný fusak, nijako zvlášť hrubý, a stačí nám to. Tričká bez tielka obliekam keď sme doma a máme vykúrený dom, keď proste nevadí, že sa tričko vyhrnie. Keď je zimšie, dávam body, aby bol chrbátik v teple. Tričká s tielkom obliekam von keď je fakt zima, aby malo dieťa pod overalom dve tenké vrstvy. Sveter budem obliekať pod overal keď bude vonku pár stupňov pod nulou.
  • nohavice obliekam najmä na doma, keď je vykúrené, tak niekedy aj bez ponožiek. 
  • najradšej obliekam pod overal pančušky, pretože sú úzke a nenazhŕňajú sa a neotlačia potom bábo. Plnia aj funkciu ponožiek, ktoré sa zvyknú zosunúť. Topánočky dávam najmä do nosiča, do kočíka na pančušky pri mínusových teplotách dávam vlnené ponožky a stačí to. 
  • na spanie používame buď dupačky, alebo body so spacím vakom, v niektorých chladných dňoch dupačky so spacím vakom a čiapočkou. Záleží v akej teplote spávate.
  • sveter máme jeden tenší, a jeden hrubý merino, používam podľa počasia.
  • topánky máme flísové a dá sa dokúpiť vlnená vyberateľná vložka, keď bude ozaj zima, stačí vložku vložiť dnu.
  • ponožky meníme každý deň, aj keď bábo nechodí. Môže sa totiž stať, že po kúpeli zostane vlhko medzi prstami, a z vlhka vznikajú plesne, huby a mikróby ktoré nechceme

Inšpirácia, ako vyzerá taký zimný kapsulový šatník

Takto by mohol vyzerať kapsulový šatník pre pol ročné bábo, je vyskladaný tak, aby obsahoval aj hrubšie aj tenšie materiály, aby sa ľahko kombinovalo podľa počasia. K takémuto šatníku vám treba už len overal na von, ponožky a čiapku. Obsahuje jedno tielko, aby sa dalo v prípade potreby obliecť aj pod tričká, keď je zima, a máte pocit, že treba pridať vrstvu.

merino sveter s hnedým lemom, Ptrs_Knitwear
sveter na rozopínanie, Lindex
tielko, KaiKai Kids
body s písmenkami, Mile
béžové body, Lindex
hnedé body, Koges Slojd
zelené body s obrázkom Bobo Choses
zelené body s písmenkami, Mile
tričko s obrázkom, Bobo Choses
tričko tehlovej farby, Konges Slojd
tričko sivej farby, Takitak
nohavice so vzorom, Bobo Choses
pletené merino nohavice, Jeej Dizajn
jemné merino nohavice, Jeej Dizajn
čierne pančušky, Mile
béžové pančušky, Jeej Dizajn

Aby sa vám kapsula robila ľahko, je dobré si zvoliť jemnejšie farby a vzory, ale môžete sa samozrejme pustiť aj do výraznejších farieb a potlačí, je to úplne na vás, a vašom zvážení, či máte dosť energie a času na vyrobenie výraznejšej kapsuly. Na začiatku, pred narodením bábätka sa dá taká výraznejšia kapsula pripraviť ľahšie, neskôr to už ale môže byť problém. Niektoré kúsky oblečenia totiž vydržia dlhšie obdobie, a do nich je potom treba implementovať nové, a to je proces náročnejší ak musíte kombinovať príliš náročné vzory. Ja som si to teda už po skúsenosti s Malvínkou uľahčila a volila takéto jemnejšie tóny. Navyše, ide nám o to aby sa dalo čo najviac vecí medzi sebou kombinovať, a nám sa v tejto kombinácii dá naozaj každý kúsok kombinovať s každým.

Orientačné počty oblečenia pre deti od narodenia do 1 roka, letný šatník

  • bodyčka, prípadne tričko 7 ( napríklad 4 krátke, 3 dlhé)
  • nohavice 2-3 ks
  • kraťasy 1-2 ks
  • letný overal ako alternatíva bodyčka s nohavicami, čiže buď overal, alebo bodyčko s nohavicami, záleží čo je vám praktickejšie, alebo čo sa vám viac páči 
  • svetre/ mikiny 2 ks
  • pyžamká 5 ks
  • čiapka na von 
  • čiapka domáca pre novorodenca 2ks 
  • ponožky 5 ks 

Konkrétne postrehy, a to, z čoho sa presne skladá náš letný šatník :

  • podľa počasia kombinujeme všetko medzi sebou, sveter máme jeden hrubší merino, ktorý zastáva funkciu bundičky, a jeden tenký. V lete sú super rozopínacie svetre, keď bábo náhodou zaspí v svetri a oteplí sa, dá sa porozopínať a odhaliť bruško, aby sa tak neprepotilo. Keď náhodu príde nečakaná zima, môžeme dať oba svetre na seba.
  • šortkám som nikdy neprišila na rozumné využitie, pretože neplnia veľmi inú funkciu, než módnu- lebo zadoček vám prekrýva aj tak bodyčko. Ak radšej ale obliekate tričká ako bodyčka, vtedy majú svoje miesto, ale obliekať ich k bodyčku mi príde trochu zbytočné. Keďže máme zopár tričiek, tak jedny šortky nám stačili. 
  • nohavice odporúčam jedny ľanové, jedny teplákové, také na nie úplne horúce dni. 
  • overal sme používali veľmi tenučký ľanový, na ozaj horúce dni, keď by bolo lepšie neobliecť nič. To by sme ale neriskovali, pretože bábätkovská koža nie je pripravená na vonkajšie podnety, a silu slnka. Keďže som nechcela svoje deti natierať celé od hlavy po päty, obliekali sme overal z ľanu, ktorý je dostatočne vzdušný, a zabraňuje prenikaniu škodlivého žiarenia zo slniečka a natreli sme len čo bolo treba.
  • na takéto dni je určite vhodný klobúčik, alebo čepček z ľanu.

Zoznam konkrétnych značiek ktoré odporúčam ku konkrétnemu druhu oblečenia

Body

Zavinovacie body sú výborné najmä pre najmenšie bábätká. Mamy, ktoré majú stres pri prezliekaní ho isto ocenia. Zavinovacích body v lokálnej tvorbe nie je veľa, ale nájsť sa dá napríklad v značke Czula– má nádherný retro minimalistický dizajn v jemných tónoch. Takéto zavinovacie body má už aj v značke Mile a na výrobe vraj pracuje aj značka Jeej Dizajn a Woollies.

Body cez hlavu som ocenila pri staršom bábätku, ktoré je pri prezliekaní aktívne, a teda triafať cvočky na zavinovacom body je niekedy ozaj boj. Úplná klasika sú body od Mile, táto značka tu bola hádam prvá, a teší sa priazni mnohých mám. Mile sa inak veľmi dobre predáva na bazároch, keď vaše bábo odrastie, nebojte sa ich dať do takéhoto predaja. Máme radi aj bodyčka od KaiKai Kids, perfektne držia tvar, a sú ľahko kombinovateľné. Merino body cez hlavu s dvojitým predlžovacím zapínaním medzi nohami viete kúpiť u Woollies a Jeej Dizajn. Rastúce body si pozrite aj v značke AJJA.

Medzi klasiku zo značiek dostupných v obchodných centrách, patrí určite značka Lindex, ktorá ale robí dosť úzke a dlhé strihy. Majú dvojité zapínanie medzi nohami, čo predlžuje čas nosenia o niekoľko týždnov. Lindex má svoj stabilný udržateľný program, ktorý stále sprísňujú. Ich bodyčká však obsahujú malé percento elastanu, a preto by som ich odporučila len bábätku, ktoré nemá problém s pokožkou. Rozhodla som sa sem zaradiť aj túto značku, kvôli tomu, že práve tieto spomínané body sú predlžovacie, a preto, že v porovaní s body s iných podobných obchodov v tejto cenovej kategórii znesú veľa. V mojom bazári som mala už viac krát body po troch deťoch, raz až po piatich deťoch, ktoré stále bolo vo vynikajúcom stave. Ak si teda chcete zvoliť produkt z fast fashion značky, odporúčam taký, o ktorom viem, že je dobrý.

No a zo zahraničných značiek viete na Alice&Alice zohnať napríklad Bobo Choses alebo Organic Zoo.

Svetre

Najúžasnejšie nepichlavé svetre robí Ptrs_knitwear, sú zo zmesi vlny a bavlny, a ich oversize strih je skvelý. My máme pre Eda väčší a na začiatku sme mu ohŕňali rukávy, kým dorástol, ale napríklad do kočíka na spanie v chladných dňoch som mu ich nechala také dlhé a plnili funkciu rukavičky. Takýto sveter je investícia, ale verte, že iný už bábu ani nebudete chcieť obliecť. Po odrastení bábätka nebudete mať problém s predajom takéhoto svetra. 

Dupačky 

Dupačky na spanie viete kúpiť s nožičkami, alebo bez, a s rôznymi možnosťami zapínania. Úplne rozopínacie dupačky má značka Mile, a sú super najmä na prvé týždne, kedy máte stres s bábätkom manipulovať. Dajú sa úplne rozopnúť a dieťa na nich len položíte a pozapínate, ja som to pri prvom dieťati dosť ocenila. Klasické biele dupačky aj s nožičkami má značka Czula. Merino dupačky má Jeej Dizajn alebo Woollies. Lindex má dupačky na zips, čo je dosť praktické a rýchle, avšak ak vaše bábo spí na brušku, može ho zips tlačiť. Ak hľadáte z organickej bavlny, pozrite napríklad značku Gray Label alebo už spomínaný Jeej Dizajn.

Spací vak 

Máme najparádnejší od Vačíc, dostať u nich aj merinový na zimu, ale aj celoročnú verziu. Strih je vymyslený celkom umne, porastie s bábom. Najmenšiu veľkosť majú tak od 6 mesiacov, my ju ale nosíme už od veľkosti 62 cm. Pre najmenšie bábo môžete pozrieť napríklad značku Lodgger, majú odopínacie rukávy a dá sa použiť aj do autosedačky ( čo sme však nikdy neurobili, a ani neviem kto by to kedy potreboval urobiť) alebo úplne jednoduchý vak z udržateľnej kolekcie z Lidlu.

Tielko 

Máme veľmi radi to od Kaikai kids, perfektne drží tvar, takže sa naň výborne vrství. Navyše sa dosť dobre oblieka. 

Nohavice

Vlnené nohavice sú skvelé na jeseň, napríklad do nosiča, alebo k svetru, pokiaľ ešte nie je zima na overal. Takéto vlnené nohavice nájdete napríklad u Jeej Dizajn alebo Moe. Moe dokonca majú aj zateplené, akoby dvojité, ktoré reálne znesú aj sneh. V Mile nájdete aj parádne ľanové, aj teplákové. Nám sa veľmi pozdávajú merino gate, ktoré nemajú gumu v páse, čiže ideálne pre mini bábätká, od Jeej Dizajn.

Vlnený overal/kabátik 

Vlnený overal je za nás must-have. Vlna je antibakteriálna, má “samočistiacu” schopnosť, dobre reguluje telesnú teplotu, a vďaka týmto vlastnostiam sa veľmi dobre kombinuje a ľahko sa vytvárajú rôzne vrstvenia oblečenia. Novou značkou na našom lokálnom trhu je Rust Baby Dizajn, ktorý vyrábajú minimalistické celo-podšité vlnené overaly pre bábätká ale aj vlnené kabátiky aj pre staršie deti. Podobné, avšak „hravejšie“ dizajnom dostať aj v značke Dorfsheep. Zo zahraničných je klasika značka Disana alebo Engel. Vlnené oblečenie predáva aj Moe, Slow Concept Store alebo Ježko Bežko.

Letný overal 

Spomínaný letný overal, na ozaj horúce dni hľadajte u Sidumilu, okrem parádneho materiálu (uplne mäkkučký ľan) má aj premyslený strih a porastie s bábätkom. Cez leto isto vynosíte aj nohavice na traky od Takitak, majú regulovateľné nastavenie dĺžky trakov, čiže porastú s bábom. My sme ich vynosili počas celého roka, a keby moje deti nerástli tak rýchlo, vydržali by nám určite aj viac ako dva roky. 

Čiapočky

My sme od začiatku verní značke Diobo, ich kašmírové kukly pre bábätká sú nebo. Novorodeneckú čiapku na doma máme merino od Woollies, sedí naozaj perfektne a pekné pixie čiapky (biobavlnené a aj merino) nájdete aj v Jeej Dizajn. Letné ľanové čepčeky so šiltom nájdete aj v Diobo, alebo Sidumilu. Teplejší merino čepček nájdete aj od Engel.

Ponožky

Tie z Jeej Dizajn sú jednofarebné a volnejšie, vhodné na baculatejšie nohy. Ak hľadáte dizajnovejšie tak isto nahliadnite k Moe.

Pančušky

Pančušky na traky máme Mile a Jeej Dizajn, Jeej Dizajn ponúka číslovanie v cm, a najmenšie pančušky sú dobré aj novorodencom, navyše sú z biobavlny. Mile má číslovanie v mesiacoch, najmenšia veľkosť je 0-6 mesiacov, a je dobrá približne až od veľkosti 62-68 cm, čiže pre novorodenca budú ešte veľké. Mile ponúka pančušky až do veľkosti 8-10 rokov. 

Topánky do nosiča, kočíka

V Ježko Bežko sme kúpili značku Stonz, sú zateplené flísom, dá sa do nich dokúpiť vlnená vložka na ozaj tuhú zimu, a majú dvojité sťahovanie aby nepadali z nožičky. Okrem nich máme ešte jedny vlnené tenšie, značky Mikk-Line, tiež z Ježko Bežko

Rukavice 

Vlnené rukavice máme z Moe, aj ja aj deti. Keď ide ale Malvína do akcie, má funkčné, pozrite si napríklad značku Reima ktorá sa venuje vyše 70 rokov výrobe len detského funkčného oblečenia.

Zoznam zahraničných značiek, ktoré vyrábajú udržateľnejšiu módu:

Little Green Radicals, Sense Organics, Pitupi, Coq en Pate,La Queue du Chat, Patagonia, Infantium Victoria, Konges Sløjd, Mini Rodini, Quincy Mae, Gray Label, Soft Gallery, Wrap&Weft, Babaa, Stella McCartney Kids, Monkind, Bobo Choses…

Darované/podedené


Čo s tým, ak vám niekto daruje nevyžiadané oblečenie? Nuž, možností máme len zopár:

  • môžeme oblečenie odmietnuť, a vysvetliť, že ho máme dostatok
  • ak je to návšteva, ktorej sa „nepatrí“ odmietnuť, je potom na vás naložiť s darovaným tak, aby neostalo navnivoč. Buď ho predať, alebo podarovať ďaľej, napríklad tam, kde je nedostatok
  • podedené krabice plné oblečenia sú tiež oriešok, ak máte teda aj vizuálnu predstavu o kapsule. Ak vám je to jedno, je to win-win. Ak nie, a zhodnotíte, že také oblečenie nie je pre vás, posuňte ho ďalej, skúste domovy, alebo často zaberá aj napísať na facebooku, rozhodiť siete, že hľadáte niekoho v sociálnej tiesni, kto sa poteší veciam. Vždy sa niekto našiel. Kliknite si na môj článok „kam s vytriedeným oblečením“, nájdete tam ďalšie tipy.

Cena za udržateľnosť

Viem, že ani jedna z týchto značiek sa nevyrovná cenám ako má Zara a H&M, ale ja dúfam, že už tušíte prečo. Nie je možné, aby značky vyrobené udržateľne zostali na rovnakých sumách, ako tie, ktoré vyrábajú v rozvojových krajinách deti. Práve tá cena, ktorú zaplatíme za takúto výrobu je tá, ktorú by sme mali riešiť. Rozumiem ale aj tomu, že nie každý si môže dovoliť kúpiť naraz päť tridsaťeurových bodyčiek. Ale presne v tejto chvíli sa máte poobzerať po bazárovom tovare, kde si kúpite aj drahšie značky, za sumu menšiu než nové bodyčko z fast fashion značky. Tie veci sú aj po nosení kvalitnejšie ako tie rýchlo vyrobené. To znie ako win-win však? Nezaťažíte planétu, ani svoju peňaženku, a budete mať kvalitné a pekné veci. Ak náhodou nenájdete nič vhodné, vtedy si otvorte e-shopy vyššie spomínaných značiek. Ak to urobíte dosť zavčasu, viete si nakúpiť v naozaj veľkých zľavách, a dostať sa často k cene fast fashion značiek. Navyše, tieto veci sa vám veľmi ľahko predajú na bazároch, na mojom Elf and Goblins sú vždy doslova v sekunde preč. Ak potrebujete pomocť s predajom, napíšte mi na IG správu.

Smelo do toho!

Keď si to teda spočítame, nákup udržateľnejšieho šatníka môže v konečnom dôsledku vyjsť na rovnakú sumu, akoby ste nakupovali v lacných fast fashion obchodoch. Je to o vašej šikovnosti a ak skombinujete nákup na bazároch s nákupom v zľavách v predstihu a následným predajom vecí, môžete sa pokojne dostať aj na nižšiu sumu než keby ste nakupovali v Primarku či Pepcu (ak rátame s tým, že sa vám tieto značky nepodarí predať). Navyše veľkým benefitom budú pre vás nové pocity, odpadne stres z toho, čo dieťaťu obliecť, skrine sa stanú prehľadnými a aj vy sa budete musieť starať o menej oblečenia. Dajte mi vedieť či skúsite takýto prístup a či sa vám podarilo dopracovať ku kapsule. Veľa zdaru všetkým!

PS: Detský kapsulový šatník pre deti od 1 do 3 rokov pribudne na blogu čoskoro!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *