Prišla jar a s ňou aj prechod na jarný šatník a my môžeme zabaliť* naše zimné kabáty na sezónu a vytiahnuť jarné a letné oblečenie. Striedanie ročných období je v posledných rokoch dôsledkom klimatickej krízy iné- na čo sme boli zvyknutí prestáva platiť a my a aj naše šatníky sa musíme prispôsobiť. Možno potrebuje aj váš šatník zmenu, či už pre zmeny akými prechádza naša planéta, alebo pre zmeny, ktorými prechádzate vy. A výmena šatníka zo zimného na jarný je ten správny čas. Ako si pripraviť šatník na jar a čím ho naplniť si povieme v tomto článku. 

*Ako správne odložiť kabáty aby ste ich nepoškodili sa dočítate v mojom článku TU.      

Príprava šatníka na novú sezónu

Začneme samozrejme tým, že si celý obsah šatníka vyberieme, a šatník umyjeme a vydezinfikujeme. Tma a vlhko, ktoré sa v zime viac než kedy inokedy dostáva pomocou oblečenia do šatníkov sú benefity pre škodcov. Prezrieme poriadne celý šatník, aj špáry, v ktorých sa rád hmyz ukladá. Na odpudenie hmyzu môžete do rohov skríň vložiť malé vrecká s levanduľou alebo môžete použiť esenciálny olej. Moľa šatníková totiž neznáša vôňu. Do takto pripraveného šatníka môžete začať vkladať jarné, a prípadne rovno aj letné oblečenie. Záleží od toho, ako ste zvyknutí. 

Ako naplniť šatník ?

Ak je vám blízky pocit zúfalstva ráno pred šatníkom, a vy si “ nemáte čo obliecť “, skúste sa zamyslieť, či by práve pre vás nebolo vhodným riešením prejsť na kapsulový šatník. 

Fungujúci kapsulový šatník by mal pozostávať z približne 40 kusov oblečenia, ktoré sa dajú medzi sebou ľahko kombinovať. Neráta sa doň príležitostné alebo športové oblečenie, ani spodná bielizeň. Výsledkom by mal byť šatník vyskladaný na mieru, premyslený tak, aby ste dopredu poznali kombinácie a jeho možnosti. Aby ste každú jednu vec obliekali s láskou a čo najdlhšie, bez ďalšieho nakupovania.

Kapsulový šatník vám pomôže nájsť a zadefinovať svoj štýl, odľahčí vám peňaženku a aj našu planétu a vy vždy budete vedieť, čo si obliecť. Je to skvelé riešenie vo všetkých smeroch. 

Ekologické dôvody, prečo skúsiť kapsulový šatník: 

  • Na jedno tričko sa pri výrobe minie 2500-2900 litrov vody. To je pitný režim človeka na 3 a pol roka.
  • Módny priemysel je druhý najšpinavší priemysel a pochádza z neho až 10% celosvetových emisií CO2.
  • V EÚ sa ročne vyhodí 6 miliónov ton oblečenia.
  • Podmienky, v akých sa oblečenie fast fashion reťazcov vyrába, zasahujú do zdravia nielen tých ľudí, ktorí ho vyrábajú, ale aj všetkých ostatných.
  • Ročne sa vo svete vyprodukuje približne 80 miliárd kusov oblečenia, predá sa z toho približne 75% a zbytok končí na skládkach, vo spaľovniach, v našom ovzduší.
  • Predpokladá sa, že sa do roku 2030 zvýši predaj oblečenia o viac ako 60%, čo je alarmujúce číslo, keď si uvedomíme, že už teraz je všetkého viac ako dosť.

Koluje veľmi veľa všelijakých návodov, ako si vyskladať šatník a čo tam zaručene mať. Budú vám tvrdiť, že v ňom musíte mať bielu košeľu, pásikavé tričko a malé čierne šaty. Určite nájdete množstvo koláží, ktoré budú vyzerať rovnako. Sú vyskladané bez akéhokoľvek sa zamyslenia nad osobnosťou človeka. Preto nikdy nebudú plniť zmysel kapsulového šatníka. Ak chcete dosiahnuť originálny šatník, ktorý vás vystihuje, nepotrebujete sa držať žiadnych zoznamov. Potrebujete mať jasné kto ste, čo sa vám páči a hodí. Toto je podľa mňa bod číslo jeden a asi najdôležitejší – kapsula musí byť vyskladaná presne pre vás.  Zahŕňa to poznanie vašej konfekčnej veľkosti, strihov a farieb, ktoré vám slušia, a najmä ide o zadefinovanie si svojho štýlu.

Podrobne rozpísaný návod na to, ako si vyskladať funkčný kapsulový šatník nájdete TU.

Čím plniť šatník?

Bolo by ideálne, keby sme všetci vedeli nakupovať v lokálnych značkách ktorých DNA je postavené na udržateľnosti v celom procese ich tvorby. Je to ale vôbec možné? Ak by sme mali aj na trhu toľko udržateľných značiek, že by si vedel vybrať úplne každý, a vyrábali také kvantá oblečenia, aké sa predávajú vo fast fashion reťazcoch, bolo by to stále udržateľné? A čo ak nakupujeme v udržateľných značkách, ale naše správanie sa nezmenilo, a budeme nakupovať stále rovnako veľa ako predtým- je to stále udržateľné? 

Musíme zmeniť náš postoj k nakupovaniu ako takému. Je potrebné začať nakupovať premyslene a musíme sa naučiť ako sa o oblečenie starať a prijať fakt, že starostlivosť o oblečenie je neoddeliteľnou súčasťou. Mali by sme prijať zodpovednosť za každú vec, ktorú vlastníme, a dopriať jej kvalitný a dlhý život správnou starostlivosťou a vynosením. Preto je kapsulový šatník jedným z efektívnych riešení, ako sa dopracovať k udržateľnému šatníku. 

Pojem kapsulový šatník sa dá vysvetliť rôzne, a pre niekoho nemusí znamenať, že by sa automaticky mal preorientovať na udržateľnú módu. Ak si ho vyskladáte dobre, prestanete nakupovať v takom množstve a už to môžeme počítať za veľký prínos. Ak vám to ale nebude stačiť, laťku udržateľnosti si nastavíte vy. Môžete sa zamerať na vyslovene udržateľné značky, alebo môžete vybrať z bežne dostupných značiek tovar, ktorý bol vyrobený ekologickejším spôsobom života. 

V spolupráci s Aupark Shopping Centre som pripravila pre vás pár tipov udržateľne vyrobených produktov:

PALMERS:  Veľká časť pančúch značky Palmers obsahuje priadzu Q-NOVA® , čo je ekologické a mechanicky vyrábané vlákno vyrobené z recyklovaného nylonu. Celá kolekcia Eko komfort má v sebe cca 50% nového a inovatívneho vlákna CARBON ZERO TENCEL™, ktoré sa vyrábajú bez produkovania CO2, sú udržateľné a biologicky odbúrateľné. Udržateľné vlákna sa vyrábajú pomocou obnoviteľnej energie. Kolekcia Eco Leaves je vyrobená z recyklovaného polyamidu a polyesteru.

ALL TOYS: Aj spoločnosť All Toys si uvedomuje dôležitosť ochrany životného prostredia. V ponuke majú niekoľko hračiek, ktoré boli vyrobené s ohľadom na planétu. Napr. množstvo plyšových zvieratiek ktorých výplň je vyrobená z recyklovaných PET fliaš. Tento materiál je na nerozoznanie od klasickej výplne a plne atestovaný pre bezpečnosť aj tých najmenších. Udržateľne vyrobená je aj veľmi obľúbená hračka Aktívny bager/traktor, ktorý je vyrobený z recyklovaného plastu s prímesou drevených pilín. Bager je plne mechanicky funkčný, a preto sa hodí nielen do interiéru ale aj exteriéru.


Women’secret: väčšia časť kolekcii od Women’secret je vyrobených z BIO bavlny a recyklovaných materiálov. Značka je členom rôznych svetových organizácii ako napríklad Better Cotton, kde ako značka aktívne prispievajú či už finančne, svojimi záväzkami alebo osvetou.

Waterdrop: Princíp waterdrop® Microdrinkov je celkom jednoduchý, ide o ovocné a rastlinné extrakty komprimované v podobe malej kocky ku ktorým stačí voda, a skvelý drink je na svete. Waterdrop sa sústredí na znižovanie CO2. Podporujú pitný režim bez plechoviek a plastových fliaš, čím sa ušetrí pri preprave až 98% emisii CO2. Recyklujú všetko čo je recyklovateľné. Z množstva plastu, z ktorého sa vyrobí jeden vrchnák na plastovú fľašu, vo waterdrop® vyrobia 10 waterdrop® blistrov, ktoré sú nielen super tenké, ale aj recyklovateľne. Veľkú pozornosť venujú udržateľným doplnkom, ktoré sú vyrobené z vysokokvalitného borosilikátového skla, nehrdzavejúcej ocele, bambusu a predovšetkým zo skla vyrobeného v Európe.

Le Curve: Le Curve je streetwearová slovenská značka s nádychom elegancie a dôrazom na jednoduchosť. Značka sa snaží dbať na prostredie a prírodu, čoho dôkazom je aj to, že postupne nahrádzajú normálnu bavlnu organickou bavlnou a klasický polyester recyklovaným polyesterom. Le Curve začínali domácou sieťotlačou na second-handové oblečenie, dnes vyrábajú vlastné oblečenie a v ponuke nájdete aj detskú kolekciu Le Animals či elegantnejšiu sekciu Le Tulip. 

ALAIN DELON Dušou značky je kreatívny riaditeľ Alain Delon, pán Ján Smatana, ktorý pre Alain Delon navrhuje už 15 rokov. Kolekcie sú tvorené z materiálov ktoré pochádzajú zo zodpovedných fabrík berúcich ohľad na životné prostredie. Certifikácie, ktoré tieto materiály majú, zaručujú, že nie sú škodlivé pre ľudí ani životné prostredie. Pulóvre a svetre sa pletú v menšej rodinnej firme na Slovensku s viac ako 30-ročnou tradíciou. Alain Delon dáva priestor aj nových dizajnérom- počas stáže, ktorú v značke strávila dizajnérka Terézia Feňovčíková pôsobiaca pod značkou freier.o210, sa tvorila kolekcia jeseň/zima a Terka navrhla niekoľko pulóvrov. Na blogu Alain Delon nájdete dokonca aj foto návod na to, ako si ručne zašiť rozídený šev, alebo prišiť odpadnutý gombík a opravu alebo úpravu odevov u nich zakúpených ponúkajú aj ako službu. Pri kúpe obleku odporúčam vybrať si z prírodných materiálov.

Košeľa z ľanu, vhodná aj na letné mesiace.

 Alain Delon sa spolupracujú aj so značkou Nosené a vznikla tak dámska kolekcia Renewals by NOSENE x ALAIN DELON, vďaka ktorej dávajú život nepredaným kúskom.

Udržateľné materiály na leto 

Ak potrebujete doplniť váš jarný šatník a chcete tak urobiť s ohľadom na planétu a svoje zdravie, ďalšou možnosťou ako to urobiť je voľba udržateľnejších materiálov. Hľadajte také materiály, ktoré sú  šetrné k planéte a ľuďom. 

Ľan

Ľan je to jedno z najpevnejších prírodných vlákien, ktoré je o 30% pevnejšie ako
Bavlna a vďaka tomu vydrží naozaj veľa. Hodí sa perfektne na jar a leto, pretože má mikrofóbny účinok, vďaka čomu neutralizuje zápach a zabraňuje množeniu ďalších mikroorganizmov. Oblečenie z ľanu stačí veľakrát len vyvetrať namiesto prania a tak šetríme aj energie. Chráni nás pred slnkom, pretože odráža ultrafialové žiarenie. Ľan je nenáročná rastlina, odolná voči škodcom. Pri jej pestovaní nie je potrebné používať pesticídy a hnojivá a pri samotnej výrobe ľanovej tkaniny nie sú potrebné ani chemické úpravy. Ľan je plne rozložiteľný aj na vašej záhrade.

Modal

Modalové vlákna TENCEL™ sa získavajú z prirodzene pestovaného bukového dreva ekologicky zodpovedným procesom výroby buničiny na vlákno. Tento proces je energeticky sebestačný a zhodnocuje vedľajšie produkty z komponentov dreva. Toto pružné vlákno je známe svojou výnimočnou jemnosťou a mäkkosťou. Mäkkosť vlákien TENCEL™ Modal vydrží dlhšie a v porovnaní s bavlnou je schopné odolať opakovaným pracím a sušiacim cyklom. Všetky štandardné modalové vlákna TENCEL™, zložené z prírodného materiálu, sú biologicky odbúrateľné a kompostovateľné v priemyselných, domácich, pôdnych a morských podmienkach, a tak sa môžu plne vrátiť späť do prírody.

 Viskóza LENZING ™ ECOVERO ™

Viskóza je tretím najčastejšie používaným textilným vláknom na svete. Na jej výrobu sa využívajú rýchlorastúce stromy eukalyptu, buku a borovice alebo rastliny ako bambus. Väčšina viskózy vzniká rýchlo a s obrovskou spotrebou vody a energie, čo extrémne zaťažuje životné prostredie. Novým štandardom by sa mohla stať viskóza LENZING ™ ECOVERO ™ ktorá je udržateľnejšiou možnosťou. Rakúsky výrobca Lenzing ju vyrába z udržateľne pestovaného dreva priamo v Rakúsku výhradne z kontrolovaných zdrojov. EcoVero má o 50 % nižšie emisie a spotrebu vody ako konvenčná viskóza. Väčšina chemických látok potrebných na výrobu tohto materiálu je opätovne využitá. EcoVero je navyše kompostovateľným materiálom, ktorý sa dokáže naplno rozložiť do troch mesiacov.

Bambus

Bambusové vlákno je prírodné vlákno získavané zo surového bambusu. Bambus je najrýchlejšie rastúca rastlina na svete, niektoré druhy narastú až 1 meter denne a vďaka tomu je bambus rýchlo obnoviteľným prírodným zdrojom. Bambus je výborným obnoviteľným zdrojom a jeho vlákna sú v prírode 100% rozložiteľné. Bambus umožňuje ekologické pestovanie bez pesticídov a hnojív a na priadzu sa spracováva bez pridania chemikálií. Bambusové vlákno je priedušné, jemné, mäkké na dotyk a má hodvábny lesk. Vlákno je antistatické a vďaka unikátnemu zloženiu bambusových vlákien, dokáže odviesť viac vlhkosti ako bavlna. Bambus má antibakteriálne a termoregulačné vlastnosti a pohlcuje pachy.

Organická bavlna

Biobavlna, nazývaná tiež organická bavlna je udržateľnejšie riešenie ako konvečne pestovaná bavlna. Pestuje sa bez pesticídov a zo semien, ktoré neboli geneticky modifikované. Pestovanie organickej bavlny je šetrnejšie k prírode a zdraviu farmárov a v neposlednom rade aj ku nám- znamená to tiež, že oblečenie, ktoré nosíme, je pre nás bezpečnejšie, pretože neobsahuje obrovské množstvo chemikálií, ktoré sa nachádzajú v bežných bavlnených odevoch. Bavlna môže mať rôzne certifikáty. Niektoré znamenajú, že bola bavlna pestovaná šetrne, iné, že celý finálny produkt- napríklad  tričko- bolo vyrobené ekologicky. Najkomplexnejší certifikát, ktorý zaručuje že bol produkt vyrobený udržateľne je GOTS. Viac o certifikátoch nájdete na blogu Ecosence, v článku TU.

Recyklované materiály 

Takmer polovica svetového oblečenia je vyrobená z polyesteru a Greenpeace predpokladá, že do roku 2030 sa toto množstvo takmer zdvojnásobí. V posledných rokoch sa dostáva čoraz viac na trh recyklovaný polyester, ktorý by sme mohli nazvať ekologickejšou možnosťou. Získava sa tavením existujúceho plastu, z ktorého sa vyrobí nové polyesterové vlákno. Z piatich plastových fliaš sa získa dostatočné množstvo vlákien na jedno veľké tričko. Polyester je však problém, pretože je syntetický, rozkladá sa vyše 200 rokov a pri jeho praní sa uvoľňujú do vody mikroplasty. Takže, pokiaľ hľadáte funkčné oblečenie, poobzerajte sa po tom, ktoré je vyrobené z recyklovaných materiálov. Šaty a obleky vám však odporúčame voliť z iných, ekologickejších materiálov. 

Tento článok bol vytvorený v spolupráci s Ecosense.sk