Každé kvalitné outdoorové oblečenie má impregnáciu proti vode, nečistotám a vetru, avšak málokto vie, že donedávna bol v drvivej väčšine na impregnáciu použitý materiál DWR, ktorý obsahuje fluorokarbóny, ktoré sú označované za škodlivý materiál. Nepredstavujte si že sa to týka len športového outdoorového oblečenia, impregnáciu má pravdepodobne aj vaša mestská zimná či jesenná bunda.

Čo sú to fluorokarbóny?

Perfluórované zlúčeniny, alebo tiež fluorokarbóny (PFC), sú stále, tepelne stabilné, odpudzujú vodu, olej a iné nečistoty. Práve pre tieto super schopnosti sú používané aj v outdoorovom oblečení. Nájdeme ich v nepremokavých bundách, nohaviciach, topánkach, batohoch, stanoch, spacákoch. Bez nich by neexistovali značky ako Gore-Tex, Teflón či Scotchgard, informuje Greenpeace.
Nevýhodou je, že niektoré PFC sa rozkladajú veľmi pomaly a podľa EPA môžu zasahovať do reprodukčných a hormonálnych systémov. PFC sa rozšírili po celom svete. Environmentálna organizácia Greenpeace zistila, že kontaminácia PFC je vo vode, vzduchu a prachu na miestach v blízkosti výrobných závodov PFC na celom svete. Desivé je, že na odľahlých miestach, ako sú horské jazerá či chránené oblasti, bola tiež zistená kontaminácia PFC. Na tieto miesta sme ju zväčša priniesli my skrz naše oblečenie. Každým našim pohybom sa uvolňujú do prostredia okolo nás neviditelné kúsky plastu.

Najnovšia štúdia doktorky Francesci De Falco vyšla s prekvapivým záverom, ktorý búra mýtus o tom, že najviac mikroplastov sa uvolňuje počas prania. Výsledky štúdie ukázali, že pri bežnom praní sa môže uvoľniť až 4 000 vlákien na gram látky, zatiaľ čo až 400 vlákien na gram látky sa môže z odevov uvoľniť len za 20 minút bežnej aktivity, čo znamená že jedna osoba by mohla uvoľniť takmer 300 miliónov polyesterových mikrovlákien ročne do životného prostredia praním svojich odevov a viac ako 900 miliónov do ovzdušia jednoduchým nosením odevov. Už dávno vieme, že mikroplastov je plná voda, jedlo, aj vzduch. Predpokladá sa, že človek „zje“ za týždeň toľko mikroplastov, ktoré by sme veľkosťou mohli prirovnať ku kreditnej karte. Nie je známe čo všetko tieto mikroplasty v našich telách spôsobujú, avšak niektoré sú nebezpečné samé o sebe- ako vyšie spomínaný PFC.

Podľa americkej Agentúry pre životné prostredie (EPA) môžu PFC nepriaznivo ovplyvňovať tehotenstvo a najmenšie deti, poškodzovať pečeň, imunitný systém alebo viesť k rakovine. Do tela sa PFC nedostávajú ani tak cez kožu, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale častejšie vdýchnutím alebo potravou. Do prostredia sa uvoľňujú predovšetkým pri výrobe tovaru, ale aj počas ich používania. „Keď sú raz PFC uvoľnené do prostredia, sú schopné sa rozšíriť prakticky všade,“ uvádza Greenpeace. Ekologická organizácia objavila PFC vo všetkých vzorkách snehu a vody z jazier v ťažko prístupných či chránených oblastiach, vrátane slovenských Vysokých Tatier. PFC sa našli aj v materskom mlieku, krvi z pupočnej šnúry, a dokonca v krvi novorodencov. Mne sa hneď vybavuje obrázok mojich detí ktoré nonstop cmúľajú všetko čo je pri puse, aj zapnutú bundu.

Čo s tým?

Kampaň Greenpeace Detox My Fashion ktorá sa začala v roku 2011 vyzvala textilný priemysel, aby odstránil všetky nebezpečné chemikálie zo svojho dodávateľského reťazca, pričom PFC (fluorokarbóny ) zdôraznila ako jednu z prioritných skupín nebezpečných chemikálií, ktoré treba eliminovať. V roku 2015 kampaň Detox Outdoor zamerala pozornosť na sektor outdoorového oblečenia, ktorý je dobre známy používaním PFC pri výrobe vodeodolných membrán a vodoodpudivých náterov.

Dodávatelia kvalitného vonkajšieho oblečenia sa roky spoliehali na odolný vodoodpudivý materiál DWR (durable water repellency), ktorý bol navrhnutý tak, aby pohltil a potom rozptýlil povrchovú vlhkosť z oblečenia. Takúto membránu obsahujú prakticky všetky kvalitnejšie bundy.
DWR, ktorý mnohí výrobcovia štandardne používali, bol na báze fluorokarbónu s dlhým reťazcom (C8), ktorý je vysoko účinný a mimoriadne odolný. Bohužiaľ, jeho vedľajšie produkty sú toxické a pretrvávajú v životnom prostredí, čo je kombinácia, ktorá ho robí neprijateľným napriek jeho vynikajúcemu výkonu. Vlády na celom svete od chemických spoločností vyžadujú, aby prestali vyrábať C8 DWR, takže každý dodávateľ vysokokvalitného vrchného oblečenia hľadá alternatívy s porovnateľným výkonom.

Nájsť však materiál taký aby bol dokonale funkčný, dostupný a dlhotrvácny je pre firmy výzvou. Krátka životnosť je obzvlášť dôležitá, najmä pokiaľ sa bavíme o oblečení, ktoré je vystavované silnému náporu pravidelne najmä u zanietených turistov. Ak ste však priemerný užívateľ, mal by nástrek vydržať velmi dlho, a pokiaľ sa aj naruší jeho membrána, v meste vám to vadiť nebude a pravdepodobne si to ani nevšimnete.

Niektoré značky teda tak majú vo svojej ponuke aj tovar bez PFC, niektoré svoje výrobky už označujú ako „PFC free“ (bez PFC) alebo „fluorocarbon free“. Niekoľko outdoorových značiek ako Fjällräven, Paramo, Pyua, Rotauf a R’ADYS majú celú kolekciu funkčného vodeodolného oblečenia, ktoré PFC neobsahuje.
Patagonia napríklad odmieta používať „slabšie materiály“, pretože ich životnosť skracuje životnosť produktu, ak však nosíte bundu v meste, nebude sa vás to nejako extra dotýkať. Patagonia však chce prioritne vyrábať pre ľudí, ktorí trávia svoj čas v prírode aktívne.

“ Dočasné riešenie spoločnosti Patagonia, ktoré si osvojilo aj množstvo výrobcov, nie je dosť dobré, ale je to najlepšia možnosť, akú sme doteraz našli. Prešli sme z ošetrenia na báze fluórovaných uhľovodíkov C8 na ošetrenie na báze fluórovaných uhľovodíkov s kratším reťazcom, ktoré sa rýchlejšie rozkladajú v životnom prostredí a s menšou potenciálnou toxicitou v priebehu času pre ľudí, voľne žijúce zvieratá a ryby. Prijali sme C6 DWR ako povrchovú úpravu väčšiny nášho vrchného oblečenia.“ Od jari 2016 začali používať menej škodlivý materiál a medzitým pokračujú vo vývoji nového materiálu. Na ich webe som nenašla žiadne nové info k tejto téme.

Sú tu však aj iné značky a možnosti membrán, napríklad značka The North Face, prináša na trh membránu FUTURELIGHT, ktorej vlastnosti spĺňajú obe dôležité kritériá: ohľaduplnosť k prírode a vysokú kvalitu. Táto membrána je vyrobená pomocou nástreku nanovlákien, ktoré sú také malé, že voda zostane vonku, ale vzduch dokáže prúdiť. Tkanina Futurelight je vyrobená udržatelným spôsobom a z 90 percent z recyklovaných zložiek.
V roku 2017 sa spoločnosť Gore Fabrics zaviazala, že do konca roku 2020 odstráni PFC zo svojich všeobecných vonkajších membrán odolných voči poveternostným vplyvom a zo svojich špecializovaných laminátov odolných voči poveternostným vplyvom do konca roku 2023, pričom skúma fluórované aj nefluórované riešenia. Prvé produkty využívajúce membránu úplne bez PFC budú na trhu v roku 2022.

Ďalšia ekologicky šetrná certifikovaná technológia pre vrchnú úpravu oblečenia ktorá je ohľaduplná k prírode je aj BIONIC-FINISH® ECO od firmy Rudopf:
„Od matky prírody sme si požičali myšlienku dendrimérov, molekúl vytvorených z multifunkčných vetiev, ktoré medzi sebou interagujú, kokryštalizujú a samy sa organizujú do vysoko usporiadaných, viaczložkových systémov. Optimalizujú celú štruktúru, pripevňujú sa k textílii a obsahujú vodoodpudivý účinok bez obsahu fluóru. BIONIC-FINISH® ECO, založený na patentovanej dendrimérovej technológii, prichádza ako rodina jedinečných nehalogénovaných, APEO-free, fluór-free formulácií vhodných pre rôzne materiály.“

Dnes už teda väčšina značiek prešla na nový, ekologickejší druh impregnácie materiálov, takže vybrať si správne je jednoduché a netreba robiť kompromisy. Každopádne je dobré o tom vedieť, a najbližšie keď budete kupovať oblečenie na von, budete vedieť čo znamená BIONIC-FINISH® ECO, Futurelight a ktoré DWR je to „zlé“. Impregnácií a nových membrán pribúda, ak na odeve chýba označenie, je na mieste sa pýtať.

Možno si hovoríte, že znova ďalšia negatívna informácia, zase je niečo zle. Človek by sa mohol cítiť vinný už aj z toho že sa oblečie aby nezamrzol. Často sa stáva že takéto informácie vyvolávajú pocity úzkosti a frustrácie. Ja sama sa tak cítim veľmi často, ale uvedomila som si podstatnú vec. Nesmieme si to brať osobne, takéto informácie nie sú útokom na nikoho z nás, je to fakt, ktorý by sme mali prijať a skúsiť sa podľa neho zariadiť. Pozitívne je, že vo väčšine sfér sa dejú nejaké zmeny k lepšiemu. DWR s flourokarbónmi tu bolo desiatky rokov, podarilo sa nám prísť na to, že niečo nie je ok a celosvetovo sa dejú zmeny, čo je predsa skvelá správa. Značky po celom svete sa dokázali zmobilizovať a našli riešenia, ktoré sú dostupné pre každého z nás. Po rokoch vývoja sú na trhu oblečenia vyrobené ekologickejšie, sú tu nové materiály a budú pribúdať a je len na nás či a nakoľko sa tomu otvoríme s pozitívnym prijatím. Je to na nás.

B.

Zdroje:
https://www.greenpeace.org/international/press-release/49771/gore-fabrics-announces-major-transition-in-its-product-technology-greenpeace-response/

https://www.dw.com/en/detox-outdoor-market-leader-takes-harmful-pfcs-out-of-weatherproof-gear/a-37456510

https://www.plymouth.ac.uk/news/wearing-clothes-could-release-more-microfibres-to-the-environment-than-washing-them

https://www.rudolf.de/en/technology/bionic-finish-eco/

https://www.patagonia.com/our-footprint/dwr-durable-water-repellent.html

https://www.hudysport.sk/membrana-budoucnosti-futurelight

https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-na-svych-vyletech-setrit-zivotni-prostredi-vybirejte-obleceni-bez-pfc