Starostlivosť o zimné kabáty a bundy vyžaduje trochu úsilia, ale táto investícia sa vám isto vyplatí. Ako stále vravím, dôležité je nielen kupovať kvalitné oblečenie, ale aj dodržiavať správnu starostlivosť. Správnou starostlivosťou si zaručíte, že vám oblečenie bude dlho a dobre slúžiť. A o to nám ide.

Správne skladovanie zimného oblečenia

Správnym skladovaním oblečenia predídeme poškodeniu alebo zničeniu. Skladovať zimné kabáty je podobne náročné ako skladovať obleky. Základom je mať správny vešiak a obal a netreba zabudnúť na ochranu pred škodcami.

Ak potrebujete pomoc s starostlivosťou o zimné kabáty a bundy, mám tu pre vás zopár užitočných tipov:

  • Kabáty a bundy skladujte v suchom a tmavšom mieste, aby sa predišlo zneškodneniu farby a textílie. Priame slnko dokáže narobiť nezvratné škody tým, že vytiahne farbu. Preto je vhodné skladovať ich v obaloch a v skriniach.
  • Každý kabát musí mať vlastný vešiak. Nikdy prosím neskladujte dva alebo viac kabátov na jednom vešiaku. 
  • Kabáty a bundy skladujte visiace na hrubých vešiakoch, aby si zachovali tvar. Investujte do drevených a správne tvarovaných vešiakov. Hľadajte vešiaky určené priamo na obleky a kabáty.  
  • Kabáty vždy skladujte na vešiakoch, ideálne v obale a v skrini. Nikdy kabáty neskladajte do krabíc.
  • Každý kabát by mal mať svoj obal. Ak sa náhodou do obalu dostanú mole pochutnajú si len na jednom kabáte a nie troch. Okrem toho tak bude kabát visieť pekne bez stlačení a pokrčení.
  • Obal by mal byt dostatočne dlhý, a kabát v ňom nepokrčený.
  • Nezavesujte zimné kabáty a bundy príliš blízko seba. Tlakom a ťahom ktorý sa vytvára keď sú kabáty vedľa seba natlačené sa môže poškodiť tvar kabátu.
  • Bežných nečistôt (prach, vlasy,…) sa ľahko zbavíte sami pomocou samolepiaceho valčeka alebo kefy na to určenej.
  • Pred uskladnením zbavte kabáty a bundy nečistôt, ktoré by sa mohli vyskytovať na povrchu. Preverte si aj zipsy, gombíky a vrecká. Je to veľmi dôležitý krok, ktorý si rozvedieme ešte ďalej v texte.
  • Pred uskladnením, po praní nechajte kabáty pár dní na vzduchu, aby sa dokonale preschli. Vlhký kabát by mohol zatuchnúť, čo isto nechceme. Odstrániť pach zatuchnutia je ťažké a často aj nemožné.
  • Pravidelne kontrolujte a čistite skrinky aby ste zabránili vniknutiu a rozmnožovaniu hmyzu. Dávajte pozor aj na steny, koberce a okolie šatníka.
  • Používajte preventívne repelenty proti hmyzu ako je levanduľa, cédrové drevo alebo muškátový oriešok. Môj tip, ktorý dávam klientom je vložiť takýto repelent do každého obalu. 
drevená kefa na vyčesávanie nečistôt a vzpruženie „vlasu“

Pranie pred uskladnením

Ako som už spomenula v predošlej sekcii, pred uskladnením je potrebné oblečenie dobre vyprať a zbaviť sa nečistôt. Ak chcete prať vlnený kabát, máte na výber z viacerých možností. Jednou nich je odniesť kabát na chemické čistenie do čistiarne, alebo domáce pranie.

Chemické čistenie

Chemické čistenie prebieha v stroji prostredníctvom perchlóretylénu. Ide o tzv. suché čistenie – odev sa vloží suchý a po vyčistení sa už suchý vyberá. Voda počas prania neprichádza do priameho kontaktu s odevom. Chemické čistenie je vhodné pre tkaniny, ktoré nie sú vhodné na pranie. Má tú výhodu, že bráni deformácii textilných vlákien a zachováva pôvodnú farbu vlákien, a tiež môže predĺžiť životnosť oblečenia.

Hoci perchlóretylén evokuje neekologický proces, opak je môže byť pravdou. Záleží však od typu chemického stroja. Ak je čistiareň vybavená určitým typom stroja nemusí do ovzdušia alebo odtoku unikať žiadny perchlórtetylén a ten použitý sa zregeneruje a vyčistí priamo v stroji a je opäť pripravený na ďalšie čistenie odevov. Nečistoty sa zachytávajú v zberných nádobách, ktoré sú pravidelne kontrolované a vyprázdňované a odpad je odborne likvidovaný k tomu určenou firmou.

PER je však klasifikovaný ako karcinogénna látka kategórie 3 – čo znamená, že môže spôsobiť rakovinu. Je jedovatý a škodlivý pre vodné organizmy a môže spôsobiť dlhodobé nepriaznivé účinky vo vodnom prostredí. V súčasnosti existuje niekoľko výskumných projektov zameraných na substitúciu PER. Odporúča sa chemicky čistené oblečenie uchovávať mimo dosahu detí a po vyzdvihnutí z čistiarne vybrať odev z plastového obalu a nechať ho niekoľko dní prevetrať.

Existuje aj mokré čistenie v čistiarni, ale to nie je vhodné na niektoré druhy oblečenia. Na webe nájdete aj tipy na chemické domáce pranie, ale toto vám naozaj neodporúčam. 

Tip: Skôr ako kabát odnesiete do čistiarne, hľadajte referencie. Zisťujte čím a ako čistia a aké majú výsledky.

Domáce čistenie

Ak sa rozhodnete pre domáce pranie, overte si najprv, či to výrobca odporúča. Skontrolujte etiketu na kabáte a pozrite si, aké sú jeho pokyny na pranie. Väčšina výrobcov to odporúčať nebude, chránia tým seba ale aj spotrebiteľa. Ak sa však jedná o kabát z klasickej vlny, alebo ide o zmesový materiál, nebojte sa domáceho prania. Stačí len trochu odvahy a o trochu viac trpezlivosti. Vlnu môžete teda (teoreticky) prať v práčke, alebo ručne.

Zvážte, či operiete celý kabát. Niekedy stačí vyprať len lokálne časti, aj keď tu je riziko, že niečo prehliadnete a privoláte škodcov. 

Ak potrebujete pomoc s praním kabátov, mám aj tu pre vás zopár užitočných tipov a postup:

  • Najprv si teda skontrolujte etiketu na kabáte a pozrite si, aké sú jeho pokyny na pranie. Bežne sa odporúča sa prať vlnené veci ručne, ale ak to výrobca povoľuje alebo si na to trúfate a želáte použiť pračku, nastavte ju na program vlna. Vlna nemá rada vysoké teploty, a tiež je náchylná na rýchlu zmenu teploty, preto je dôležité prať na programe vlna, ktorý je na to uspôsobený.
  • Pred praním kabát otočte naruby.
  • Použite šetrný prací prostriedok pre vlnu. Takýto prostriedok o chráni prirodzené vlastnosti vlny, o ktoré nechceme prísť.
  • Pri ručnom praní použite lavór s čistou vlažnou vodou okolo 30 ° C a v nej kabát operiete. Do vody najprv pridajte prací prostriedok pre vlnu a dobre rozmiešajte a následne vložte kabát. Nechajte kabát namočený v roztoku asi 30 minút. Lokálne alebo väčšie nečistoty umyte napríklad pomocou kefy, alebo potrite handričkou. Môžete použiť aj žlčové mydlo. Do vody môžete kvapnúť pár kvapiek levanduľového esenciálneho oleja. Levanduľa odpudzuje mole a iný hmyz a takto si viete pomôcť. Nemusíte sa báť silnej vône, do sezóny určite vyprchá. Potom kabát rukami jemne vyžmýkajte, nikdy nie silno a kabát nestáčajte do protismeru (ako keď žmýkate napríklad uterák). Vodu z kabáta rovnomerne vytláčajte. Následne kabát položte na zem na uterák a zrolujte a jemne postáčajte, uterák vypije prebytočnú vodu. Toto môžete opakovať viackrát. Ďalšia možnosť ako kabát pripraviť na sušenie je skúsiť ho dať do práčky na program odstreďovanie. Nepoužívajte v žiadnom prípade sušičku. Mohla by presušiť vlnu a kabát by sa mohol pokrútiť alebo aj zraziť. Kabát položte na rovnú ale vzdušnú plochu a nechajte ho prirodzene uschnúť, môžte to trvať aj pár dní. Vlnené kabáty odporúčam sušiť vo vodorovnej polohe, tak ako všetko z vlny. Vlna má totiž tendenciu sa “prevesiť”, a aby sme tomu zabránili, sušíme všetko vodorovne. Ja suším na sušiaku, kde kabát uložím tak, aby žiadna časť neprevísala dole, a zároveň má prísun vzduchu aj zo spodu, takže rýchlejšie preschne a nezatuchne. Keď je kabát už len trochu vlhký, môžete ho dať dosušiť na vešiak. 
Jemný prací prostriedok učený na vlnu Tangent GC, dostať napríklad v Akat Studio

Správna starostlivosť o zipsy a gombíky

Zipsy a gombíky sú kritickými časťami oblečenia. Pri používaní a čistení sa môžu ľahko poškodiť, oslabiť alebo roztrhnúť.Pri praní odporúčam zips zapnúť, aby sa niekde nezatrhol a nepoškodil sám seba alebo iný časť odevu. Skontrolujte gombíky a pred praním ich môžete aj odpárať, najmä ak sa rozhodnete pre práčku a pokiaľ ide o drahší alebo krehký typ gombíka.Preto je dôležité, aby ste si dávali pozor pri manipulácii so zipsami a gombíkmia dodržiavali správnu starostlivosť. Ak sa vám v šak aj nejaké nešťastie stane, vezmite kabát k profesionálnej krajčírke. Ja odporúčam krajčírske štúdio Ihlove, ktoré sa špecializuje na opravu odevov. Ilhove je v Bratislave, ale viete im zaslať oblečenie aj kuriérom, návod nájdete na ich stránke https://ihlove.sk/.

Prečo toto všetko šialenstvo okolo uskladňovania?

Pretože chceme, aby nám naše oblečenie vydržalo čo najdlhšie a v čo najlepšom stave. Ak vás aj nejaký kabát prestane baviť, neznamená to, že ho môžeme krčiť a neprať. Je to škoda, pretože na tejto zemi, trúfam si povedať, že dokonca vo vašej blízkosti je určite niekto, kto by sa tomu čo už nechcete úprimne potešil. Navyše by malo byť pre nás automatické sa postarať o to, aby všetko čo vlastníme bolo využité maximálne- či už nami, alebo niekým iným. Spomínate si, čo som písala v mojich článkoch o tom, koľko sa napríklad minie vody pri výrobe jedného trička?*

*článok nájdete TU

Dnes je už veľmi jednoduché predávať veci zo šatníka, skúste Vinted, Vestiaire, alebo Fairies & Witches na Instagrame. Darovať sa tiež dá rozumne, najmä také veci ako sú kabáty a bundy, ktoré sú cenné. Sledujte napríklad Vagus, ktorý raz za čas robia zbierku pre ľudí bez domova alebo iniciatívu MafU, ktorá pomáha utečencom z Ukrajiny. To ako to s vašimi kabátmi dopadne máte v rukách len vy.

Poďme vás ešte motivovať, prečo je dôležité všetko prať.

Moľa šatníková

Moľa šatníková (Tineola bisselliella) je drobný žltkastý motýľ o veľkosti okolo 4-9 mm. Je to častý škodca na oblečení z prírodných materiálov. Oblečenie vám neničia dospelé jedince, ale jeho larvy, ktoré sa živia keratínom. Ideálnym prostredím pre ich život a rozmnožovanie sú vlhké, tmavé a teplé miesta.

zdroj: Shutterstock

Zvlášť obozretní buďte ak máte vo svojom šatníku oblečenie prevažne z prírodných materiálov, ako sú vlna, bavlna, kožušina a podobne. Návšteva šatníkovej mole nie je nič príjemné. Ak na vás po otvorení skrine malý motýlik vyletel, je už bohužiaľ neskoro a pravdepodobne si nájdete v oblečení vyhryzené diery.

Ako sa zbaviť molí

Ak už mole máte, bude treba sa dať do boja, a to čím skôr. Existuje plno chemických prípravkov, ktoré sú účinné-napríklad pasce s feromónmi, spreje s účinnými látkami atď. Ak nechcete používať chemické prostriedky a radšej by ste zvolili prírodný spôsob existuje niekoľko spôsobov. Bez pomoci chemikálií vám bohužiaľ ostáva iba jediný postup- ručné odstraňovanie. Larvy je nutné z oblečenia povyberať a potom dôkladne vyprať. Dobré je nechať oblečenie aj vyvetrať a ak je náhodou zima, ideálne nechať aj premrznúť alebo ak máte veľkú mrazničku, dajte oblečenie tam.

Ako predchádzať moliam?

Mole nemajú radi vôňu a tak sa vybavte škoricou, klinčekom, čiernym korením, alebo pomarančovou kôrou. Medzi najúčinnejšie tipy však patrí

  • Levanduľa – moliam silno zapácha. Je to funkčná a lacná metóda prevencie. Ak doma pestujete levanduľu, stačí ju vysušiť, a vložiť do malých vrecúšiek ktoré rozvešiate v skrini. Takéto vrecúško odporúčam aj vložiť do obalu s kabátom, ktorý idete uskladniť na zimu.
  • Mydlo – dobre funguje aj nastrúhané mydlo alebo prací prášok. Nastrúhané mydlo alebo prací prášok vložte do látkového vrecúška a zaveste do skrine alebo na vešiak.
levanduľa z našej záhrady, ktorou plním malé vrecká

Ešte pár tipov ako predchádzať moliam v šatníku:

  • Do skrine dávajte iba suché oblečenie.
  • Do skrine nedávajte papier ani papierové predmety, pretože na tých si mole tiež radi pochutnajú.
  • Oblečenie kontrolujte.
  • V zime nechajte oblečenie vonku premrznúť.
  • Skrine pravidelne upratujte.
  • Dlho nenosené oblečenie dajte do igelitových obalov a utesnite. Pozor mole sa vedia obalom prekúsať, takže kontrola je na mieste aj tak. Do týchto obalov vložte napríklad spomínané vrecko s vôňou.
  • Do skrine rozvešajte odpudzovače molí – prírodné alebo chemické.

Zhrnutie

Ak ste zasiahli neskoro a oblečenie už máte zničené, skúste sa ozvať spomínaným Ihlove, či by vám nejako kreatívne nevedeli zachrániť vaše obľúbené kúsky.

Správna starostlivosť a skladovanie zimného oblečenia je kľúčové pre udržanie jeho kvality a životnosti. Ja viem, že sa to zdá ako nekonečno práce, ale treba si uvedomiť, že to k tomu patrí a aj toto by mohlo byť mementom pri každej ďalšej kúpe- zvážiť, či sa nám chce o ďalšie oblečenie starať a či máme na to čas. Celé nás to vedie znova k tomu, aby sme vlastnili čo najmenej vecí, a prijali za to zodpovednosť. Spomínané mole majú radi preplnené a tmavé šatníky, a miesta bez pohybu. Ak budete mať teda v šatníku len to, čo naozaj nosíte, môžete sa vyhnúť týmto problémom a okrem toho to má samozrejme iné veľké benefity. Ak neviete ako na to, prečítajte si moje staršie články o tom, ako si vyskladať kapsulový šatník. A nie, nebojte sa, nemusí byť čierno-bielo-béžový 🙂