Obdobie v živote ženy, ktoré je náročné, ale svojim spôsobom krásne. Ja ho prežívam práve druhý krát a jednou z vecí, ktoré rieši každá tehotná žena, je oblečenie. Rozhodla som sa vám na základe vášho dopytu a mojich stylistických a tehotenských skúseností napísať, ako si to môžete celé uľahčiť, ako to poňať a ešte aj mať pomyselný kredit za udržateľnosť.

Zo začiatku sa vám to môže zdať fakt komplikované a môžete mať pocit že máte na výber z 2 a pol vecí, alebo že sú všetky rovnaké. Skúsim vám v tomto článku ukázať, že sa to dá, a dokonca aj udržateľnejšie. Samozrejme, pokiaľ vám to vaša práca a doterajší šatník dovolia, je ideálne kúpiť len minimum. Ja som tak prežila svoje prvé tehotenstvo, z čisto tehotenských vecí som si kúpila vtedy rifle a podprsenky, ostatné som dokázala vyskladať v pohode z netehotenských vecí. Viem že ale takými vecami nedisponuje v šatníku každý, a preto som vám spísala zoznam značiek s rôznym tehotenským oblečením, ktoré by sme mohli zaradiť do udržateľnej kategórie. Každá vedieme iný život, máme iné zvyky a potreby a jedna sa cíti v iných veciach dobre, ako tá druhá, navyše, každá máme inú postavu, a ešte len mať budeme. Preto nie je jednoduché napísať to tak, aby to sadlo každej, ale verím, že si tu každá z vás niečo nájde.

Prvý krok – zadefinovanie potrieb

Ako prvé si budete musieť zadefinovať, kam sa budete obliekať nasledujúce mesiace. Život tehotnej ženy ktorá nepotrebuje riešiť „biznis“ oblečenie do práce je podstatne jednoduchší, dokáže ho prežiť v aj v netehotenských veciach. Ak ale patríte medzi tie, ktoré by mali chodiť v slušivých šatách a saku, budete to mať podstatne náročnejšie a treba prijať aj fakt, že budete musieť nakúpiť viac tehotenských vecí, tým pádom budete konať aj menej udržateľne- ale nerobte si z toho hlavu. Je to obdobie v živote ženy, ktoré by sme si naozaj nemuseli veľmi komplikovať ťažkými métami. Keď vás to bude trápiť, môžete to dohnať inde. Aj pre vás som pripravila zoznam značiek, ktoré konajú udržateľne a viete si tam nájsť aj také strihy, ktoré sa budú dať znosiť v období po pôrode.

Druhý krok – triedenie skrine

V podstate by bolo ideálne nájsť kúsky, ktoré vás vystihujú, a prežijú s vami toto rastúce obdobie, a budú nositelné aj potom. Ešte lepšie, ak by to boli kúsky, ktoré nie sú vyslovene tehotenské, ak sú to veci ktoré máte v skrini, alebo veci ktoré viete, že budete vedieť znosiť aj potom. Veľa strihov z klasickej (netehotenskej) kolekcie treba automaticky vyradiť a vlastne zostanú akoby dve také najschodnejšie možnosti- buď si zvolíte oversize strih, alebo úplný opak, vypasované šaty. Pohrabte sa vo vašich veciach, vyberte zo skrine všetko, čo je strihovo nenositelné, kľudne to odložte do krabice, bude to minimálne pol rok, kedy by vám takéto veci zbytočne zavadzali. Mať v skrini čo najmenej vecí a prehľad je aj v tomto období na nezaplatenie. Navyše, pozerať sa na veci, do ktorých sa teraz už nevojdete je tak trochu sebatýranie.

Ja som nosila obe možnosti, podľa nálady- niekedy som mala chuť si obliecť obtiahnuté a veru som sa nikdy necítila sebavedomejšie. Predsa len, tehotenské brucho je proste vždy ok, a ak sa cítite istejšie, hoďte si cez seba nejaký kardigán, alebo ľahký kabát. Tento štýl je vhodný takmer pre každého, ide len o kombinácie materiálov, a toho, čo si k tomu obujete.

Inšpirácia, ako nosiť obtiahnuté šaty v tehotenstve. Prezuť tenisky za lodičky v tomto štýle je dosť jednoduché. zdroj: Pinterest
Inšpirácia na oversize strihy, keď treba byť viac na slušno. Zdroj: Pinterest

Je jasné, že bude aj veľký rozdiel v objeme nových vecí aj z hľadiska toho, v ktorom ročnom období prežívate tehotenstvo. Tie ženy, ktoré budú v treťom trimestri v zime sa už asi nezaobídu bez tehotenskej bundy. Ďalšia vec, ktorú treba brať do úvahy je, či máte sklon pribrať veľa. Nedá sa to asi odhadnúť úplne, ale snáď sa každá poznáme tak, že vieme, či budeme aj počas tehotenstva pokračovať v rovnakom jedálničku, alebo či sa opustíme. Jasné, že prípadné zdravotné komplikácie vďaka ktorým môžeme pribrať viac ako by sme predpokladali, nebudeme dopredu brať do úvahy, ideálne na ne ani nemyslieť.

Inšpirácia

Ak stále tápete, čo si na seba obliekať, znova odporúčam Pinterest, kde si hľadajte čo sa vám páči, ukladajte a vracajte sa k tomu. Vytvorte si inšpiračný moodboard, ukladajte si doň všetko čo sa vám páči, a je jedno či to má na sebe oblečené útla tehotná žena, alebo príliš vysoká..nakoniec vám totiž vznikne celok, z ktorého budete vedieť čerpať. Hľadajte podľa štýlu, alebo rovno podľa osobnosti, ktorá sa vám páči ako sa oblieka alebo ktorá sa vám podobá vizuálne. Dosť rýchlo zistíte, že sa nemusíte tak veľmi zaoberať tým, že ste veľká alebo nízka, môžete si dať čokoľvek, len sa treba v tom cítiť dobre. Pomáha si opakovať, prečo sa to s vašim telom deje, že máte ozaj parádny dôvod. Pomáha si uvedomiť aj to, že je to len obdobie. Dosť príjemné pre mňa bolo, že som si jedného dňa uvedomila, aká vďačná môžem byť svojmu telu, a odvtedy si to cielene opakujem, keď zabudnem. Neriešim už strie, kilá, a opuchnuté ruky, nohy, a hádam aj oči. Proste je to teraz tak, a vďaka tomu uvedomeniu si dokážem obliecť čokoľvek a vyzerať relatívne dobre. Ale hlavne sa cítiť dobre.

Vytvorte si moodboard. Inšpirácie na Pintereste

Nové veci

V našich končinách sa dá v kamenných obchodoch toho naozaj tehotenského zohnať málo, resp., budete veľmi obmedzení pri výbere a nedá sa tu hovoriť ani o udržateľných možnostiach (H&M, Zara, Reserved,..) Zostáva vám teda online shopping alebo ešte vždy je tu možnosť pozrieť rôzne bazáry či dať si niečo ušiť, čo je trochu risk, pretože tehotenské strihy nemá v ruke každý krajčír, skôr by som povedala že to bude rarita.

Potom je tu ešte ďalšia milá možnosť obrátiť sa na lokálných dizajnérov, takých, ktorí tvoria napríklad oversize strihy (bruško sa tam vprace a potom zas takéto strihy poslúžia dobre, kým sa po pôrode stiahne) a vybrať si niečo tam, s pridanou hodnotou toho, že ste podporili reálneho človeka a že máte niečo jedinečné, prípadne na mieru. Z tých netehotenských skúste pozrieť tvorbu napríklad Takitak (u nich si určite nájdete dačo aj pre bábätuško). Teoreticky by ste si vedeli nájsť niečo aj v Puojde, a u Pavla Dendisa.

Z lokálnych značiek, ktoré robia tehotenské oblečenie by som vás nasmerovala asi k Donee the label, našla som u nich veľmi slušivé šaty do prace, minimalistické, ktoré sú vhodné v tehotenstve ale aj pri kojení a určite sa budú dať vynosiť aj potom. Medzi také patria aj tričká takého strihu, ktorý je milý pri dojčení ale určite sa bude dať dobre vynosiť aj potom, lebo na prvý pohľad vyzerá ako normálne tričko, pozrite si napríklad ponuku od pani Tormovej:

tričko na dojčenie, navrhnuté, ušité a potlačené na Slovensku

Ďalšia poriadna výzva je obliecť sa na svadbu a podobné príležitosti, ak chcete mať pekné šaty, ktoré viete vynosiť aj potom, skúste pozrieť niečo možno od Zariny Šimkovič, ktorá robí aj také strihy šiat, kam sa vojde bruško. Na Drobne store si také viete vypožičať a dokonca majú aj jedny parádne svadobné.

Okrem nákupu udržateľnejších značiek je tu ešte pár možností ako nakúpiť čo najmenej, Ja som ešte prvé mesiace trochu podvádzala, a nosila som čo najdlhšie svoje nohavice, aj tie s pevným pásom a nechávala som si ich rozopnuté a aby mi nepadali prevliekla som nejakú šnúrku alebo gumičku cez gombík a dierku a pritiahla podľa potreby. A ak som potrebovala zamaskovať otvorené gate, dala som cez ne top bez ramienok, akoby taký pás. Dá sa taký inak aj kúpiť, alebo si môžete odstrihnúť ramienka z nejakého starého tielka a vznikne vám pás. Tie šťastnejšie z vás by mohli takto fungovať až do konca tehotenstva, ak sa vmestíte do svojich pôvodných nohavíc.

Momentálne začínam ôsmy mesiac a nosím nohavice a sukne ktoré som mala v šatníku a ktoré majú gumu v páse, napríklad takéto :

tieto sú z Cos-u, ja mam jedny svoje už niekoľko rokov

Uvidíme ako to pôjde, ešte mam viac ako dva mesiace pred sebou, ale mám veľkú výhodu v tom, že ide leto, čiže pravdepodobne nebudem musieť kupovať žiadne nové tehotenské nohavice. Ak by predsa, poobzerám sa aj ja v týchto značkách:

ISABELLA OLIVER

má parádnu sekciu pre-loved, čo znamená, že predávajú veci, ktoré už pred vami niekto nosil. Je to v podstate určitý druh sekáču, avšak navyše dosť fajn benefit je, že až polovicu sumy posielajú charitám, ktoré sa starajú o budúce mamy alebo už matky, ktoré potrebujú pomoc. Ponúkajú aj rent, čo znamená, že si dané šaty viete zapožičať za zlomok ceny, je to super najmä ak sa v bežné dni nemusíte ako tehotná obliekať napríklad do biznis šiat, ale raz za čas sa stane, že práve po takýchto šatách siahnuť musíte a je vám ľúto kúpiť si nové (či z hladiska udržatelnosti, pretože ich nevynosíte alebo koli cene) alebo je to výborná voľba ako vyriešiť odev napríklad na svadbu. Šaty na svadbu vás tak môžu vyjsť 30 eur. Ceny sú podľa mňa v takej strednej hladine, šaty okolo 80-130 eur, v zľavách aj za polovicu, čiže sa dostanete na sumu rovnakú akoby ste nakupovali v Zare, akurát že tu máte body plus, že značka dbá na udržatelnosť (napríklad viac ako 90% ich produkcie vzniká v EU).

Na Isabella Oliver nájdete naozaj pekné veci, napríklad čierne šaty na prenájom za 35 eur, boyfriend jeansy a šaty v celkom milých dizajnoch

HATCH

Hatch sa predáva aj na net-a-porter.com, čo prezrádza cenovú kategoriu- cena za šaty od cca 200 eur. Ich šaty nie sú vyslovene len tehotenského strihu, čo je super, pretože ich môžete nosiť aj po pôrode, čo im pridáva ďalší kredit v rámci udržateľnosti. Hatch vyrába len v továrňach, ktoré slpňajú etickú normu a sú v súlade so súčasnými správnymi výrobnými postupmi. Vyrábajú aj rad kozmetických výrobkov na rastlinnej báze, ktoré sú bezpečné pre tehotné ženy- všetky ich prísady, ktoré používajú pri výrobe sú v percentuálnom podiele výrazne pod maximálnymi normami bezpečnosti.

Hatch má ozaj super proklientský servis, napríklad toto delenie podľa obdobia je dosť milé
A fakt krásne šaty

BooB

U BooB môžete očakávať klasickejšie tehotenské strihy a šaty v cene okolo 100 eur ale väčšina z nich sú robené tak, že ich budete vedieť nosiť aj v období po. Táto značka vyrába všetky svoje veci z udržateľných materiálov a s GOTS certifikátom, a používajú aj recykolvané materiály. Vyrábajú vo vysokých kvalitatívnych štandardoch, ale ak sa náhodou podarí niekomu znosiť šaty tak, že sa nedajú už predať alebo darovať niekomu ďalšiemu, môžete ich poslať späť a oni ich zrecyklujú. 

S bruškom alebo už bez, pekné stále, že?

Storq

Storq má velmi pekne vypracovaný návod ako si vystavať minimalistický tehotenský kapsulový šatník, tento variant je vhodný najmä pre pracujúce ženy, ktorým záleží na tom aby vyzerali štýlovo. Minimálne ako inšpirácia je to veľmi prínosné. Ich kolekcia obsahuje len pár vecí, z ktorých si viete vyskladať celkom slušný tehotenský šatník. Ak vec znosíte, môžete ju poslať naspať, Storq spolupracuje s charitami, ktoré sa starajú o tehotné ženy bez domova alebo zo sociálne slabých pomerov. Ich veci sú vyrábané eticky, kladú dôraz na kvalitnú výrobu, dodržiavanie bezpečnosti pracovníkov, spravodlivé mzdy a záväzok minimalizovať vplyv na životné prostredie.

Storq má svoju tehotenskú kapsulu
A velmi príjemný mood

WRAP & WEFT

Značka vyrába rifle všetkých druhov a veľkostí, čiže sa tu oblečie aj XXXL tehotnica a navyše za nie oveľa vyššiu sumu ako by ste kúpili rifle vo fast fashion reťazci. Je veľmi milé, že niektoré veci majú nafotené na “plus size” ženách. Ich udržateľná výroba je spočíva v tom, že dokážu recyklovať vodu ktorú použijú pri výrobe riflí. Pri bežnej výrobe sa totiž na jedny rifle minie okolo 6000 litrov vody, im sa podarí minúť len necelých 40 litrov..

Wrap & Weft vyrába ozaj rôzne veľkosti, čo v mama kolekciách v nejakom H&M alebo Zare ani nenájdete.

No a ešte jedna rada, nekupujte si žiadne nové topánky na začiatku tehotenstva, je dosť možné, že vám ostanú ležať v skrini, lebo vám nebudú pohodlné, alebo čo je ešte horšie- zväčší sa vám počas tehotenstva noha, kľudne aj o viac ako číslo.

Veľa zdaru všetkým skoromamám!

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *