Ak už máte hotový krok číslo jedna, nasleduje ďalší, fyzicky aj psychicky náročný krok. Triedenie. 

Je veľmi dôležité, aby vaše triedenie bolo dômyselné, ideálne keď zájdete aj medzi ponožky a spodné prádlo. A určite musíte pretriediť úplne všetko, čo sa vo vašej domácnosti nachádza, čiže vytiahnuť aj všetko z krabíc, a odvákuovať všetky balíky plné zimných alebo letných vecí. Všetko to kľudne nahádžte na jednu kopu, určite si nájdite dosť veľké miesto, lebo tá kopa bude obrovská. Zatiaľ to tuším prekvapilo každého jedného môjho klienta, že má doma vlastný Mount Everest. 

Teraz si predstavte, že vám niekto povie, že si do 5 minút musíte vybrať vaše top kúsky, viete, ktoré by to boli? Dobre, nemáte na to len 5 minút, ale ani hodiny. Tu treba bez kompromisov vybrať najobľúbenejšie veci, môžu byť hoc aj znosené. Nevyberáme z kopy veci, o ktorých vieme, že sú napríklad pekné, ale nesedia vám, alebo že do nich schudnete. Tudy cesta nevede. Treba si vybrať naozaj len to, čo ľúbite, po čom siahate keď sa chcete cítiť dobre. Tých veci môže byť naozaj len pár, ak má niekto viac ako 5, gratulujem, vaša cesta ku kapsule bude ľahšia. Už som mala aj ľudí, ktorí mali nula, a väčšinou sa to pohybuje okolo 2-3 kusy. Dosť mizerné číslo, keď si uvedomíte, že priemerná žena si kúpi ročne 25 tričiek, 13 nohavíc a 14 šiat. *

*Čísla vychádzajú zo štúdie ktorú robila mycelebrityfashion.co.uk z roku 2013 (verím, že dnes by boli čísla ešte vyššie). V štúdii vyšlo, že žena počas svoj života vlastní priemerne 620 šiat, 434 topánok, 310 sukní, 248 kabátov, 372 svetrov, 558 nohavíc a 1,117 tričiek. Zdroj: https://www.dailymail.co.uk/femail/article-2260064

Vami vybrané kúsky budú tvoriť akési piliere vášho nového šatníka, do nich budete komponovať ďalšie veci. Pokiaľ medzi týmito piliermi je niečo, čo považujete za znosené, skúste to ošetriť – napríklad svetre sa dajú jednoducho odžmolkovať, ak ide napríklad o tričká, dajú sa ľahko znovu zafarbiť. Ak sa to nebude dať, napríklad keď vec stratila tvar, skúste zvážiť kúpu novej, identickej veci. Ak je to kúsok, ktorý dlho nevydržal, hneď vás to smeruje na iné značky, prípadne vyššiu cenovú hladinu. Tá má väčšinou naozaj svoje opodstatnenie, ale o tom v inom článku. Ak je to špeciálny kúsok, ktorý sa nedá kúpiť znova, skúste skočiť za krajčírom alebo dizajnérom, možno vám ho pomôžu zrepasovať. 

Pri triedení postupujeme tak, že vyradíte všetko čo ste nemali na sebe rok – môže sa to zdať dlhá doba, ale ide vlastne o polovicu roka, kedy sa menia šatníky zo zimných na letné- čiže ak ste to nemali oblečené minulú sezónu, ide to automaticky preč. Všetko v oddelení “schudnem či priberiem do toho” ide tiež preč.  Jedinú výnimku tvoria kúsky, ktoré sa vám fakt páčia, sedia vám a zapadajú do vášho moodboardu ale nevedeli ste ich doteraz kombinovať.

Aby ale toto celé malo zmysel, musíte zmeniť vzťah k oblečeniu. Prestať ho brať na ľahkú váhu, naučiť sa starať sa oň a vážiť si ho. Prvá vec ktorá vám k tejto zmene myslenia pomôže je vedomosť o tom, ako vaše oblečenie vniká, že bohužiaľ, možno až doslovne niekoho stojí život. Kým vzniklo vaše tričko, musela zo semiačka vyrásť rastlina, prejsť rôznymi procesmi ktoré ju pomaly menili na látku, precestovať pol sveta, prejsť mnohými rukami, a znova precestovať stovky, tisíce kilometrov do obchodov. Ak je toto pre vás príliš abstraktné, skúste ísť na to ešte trochu z iného pohľadu, ten vám veľmi pekne vysvetlí Marie Kondó. Maličká žena, ktorá dokonale ovláda japonské umenie upratovania a triedenia, za pozretie vám určite budú stáť jej návody ako oblečenie skladať, to ako sa oblečenia dotýka je až nákazlivé. 

Ďalší krok je postupné nakupovanie (klik na ďalší článok), a tu by som vám poradila jednu praktickú vec. Bude obdobie, kým nakúpite, ale veci už máte pretriedené, že proste budete musieť niečo nosiť. Ideálne je obliekať si už vami vybrané kúsky a do nich vsunúť nevyhnutné minimum zo skrine, aby ste toto obdobie prežili, ale nemali v tom bordel. Ostatné vyradené musíte dať preč. Budete mať takmer prázdnu skriňu a prať častejšie, ale dá sa to zvládnuť. A aby vám nakupovací proces netrval dlho, odporúčam spraviť prípravu. Odložte si linky na veci, ktoré sa vám páčia, na značky, ktoré by ste chceli mať v skrini. Ak pôjdete do dizajnérskych kúskov, rátajte s tým že výroba pravdepodobne potrvá tri týždne. Musíte sa pripraviť na to, aby toto obdobie bez vecí trvalo čo najkratšie. Dve výhody to má, zistíte že potrebujete menej vecí než ste mali, a navyše sa dostaví pocit odľahčenia. 

Tento proces triedenia je dosť drastický, ale je to jediný naozaj funkčný model, pokiaľ chcete mať reálny kapsulový šatník. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *